Sulu Boya Seti

Resim çalışmalarının en temel malzemelerinden biri olan sulu boya kağıt, defter ve blokları, yapılacak sanatsal çalışmaya göre farklı gramajlarda üretilmekte ve böylece herkesin ihtiyacına uygun bir çeşit bulmak mümkün olmaktadır. Yine ihtiyacınıza göre 12’li, 20’li gibi farklı sayılarda kağıttan oluşan sulu boya blokları da bulunmakta, sulu boya kağıtlarını tek tek almak yerine bu şekilde bir paket olarak almak da avantajlı bulunmaktadır. Hem eskiz hem çizim çalışmalarında renk pigmentlerini en iyi şekilde koruyarak yansıtacak olan tüm sulu boya defter, kağıt ve bloklarda yüksek kalite için hemen şimdi çok sevilen markalardan oluşan kataloğumuzu inceleyebilirsiniz.

Sulu Boya Kağıt Çeşitleri

Sulu boyayla birlikte kullanılabilecek pek çok farklı kağıt ve yine bu kağıtların bir araya getirilmesiyle oluşan pek çok farklı özellikte sulu boya blok ve defteri bulunmaktadır. Bu noktada yapacağınız sulu boya resimde tam olarak nasıl bir görsel ortaya koymak istediğinizi belirlemeniz gibi kağıtların yapısal özelliklerine hakim olmanız gerekmektedir. Ayrıca sulu boya kağıtlarını kategorize ederken farklı açılardan ele almak mümkün olmakta, sulu boya kağıtları boyut, üretim tekniği veya yüzey tipine göre sınıflandırma yapılabilmektedir.

Sulu boya kağıtların ve bunlardan oluşturulan blokların üretim yöntemine göre sıcak baskı, soğuk baskı ve el yapımı olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır.  Öte yandan yüzey tipi de renklerin arzu edilen şekilde yansıtılabilmesi için son derece önemli bir diğer unsurdur.  Her yüzey dokusu sulu boya ile farklı bir sonuç vereceği için elbette farklı kağıtları ya da blokları yüzeylerine göre ayırmak mümkün olmakta, son zamanlarda popülerleşen saten yani stain kağıtlar,  ince grenli yani fine grain, orta grenli yani medium grain ve kalın grenli yani rough grain kağıtlar bulunmaktadır.

Sulu boya kağıtlarını birbirinden ayırmada ve tam olarak istenen çalışmaya uygun ürünü bulmak en önemli ayırt edici unsurlardan biri de ebat ve ağırlık değerleridir. Sulu boya için kullanabileceğiniz pek çok farklı kağıt boyut ve ağırlığı bulunmakla birlikte A5, A4, A3 ve 35 x 50 gibi ebatlar en sık tercih edilen standart ölçü birimleridir. 50 x 70 ve daha yukarı boyutları da görmek mümkün olmakla birlikte metreleri bulan kağıtlar rulo halinde satılmaktadır.

Sulu Boya Defterleri

İçerdiği sayfa sayısına veya kullanılan kağıdın özelliklerine fiyatları geniş bir aralıkta seyreden sulu boya defterleri, düzenli üretim gerçekleştirenler için oldukça ideal bir alternatiftir. Sulu boya çalışması yapan sanatçıların ihtiyaçlarına özgü şekilde üretilen bu defterler birbirinden farklı sayıda veya boyutta kağıtlardan oluşabilir. Yapılan sulu boya resim çalışmalarının bir arada olmasını sağlayan bu defterler, özellikle kendini geliştirmeye çalışanlar veya öğrenciler için oldukça pratiktir. Çünkü zaman içinde çalışmaların nasıl ilerlediğini ve geliştiğini gözlemlemek daha kolay olmaktadır.

Sulu boya defterlerini almak istediğinizde sizi geniş bir ürün yelpazesi karşılamakta, elbette defterlerin özelliklerine göre fiyatları da değişmektedir. En önemli özelliği ayrı ayrı resim kağıtlarının spiralle ya da yapıştırarak bir araya gelmesi olan bu defterlerde özellikle kalınlık ölçüsüne dikkat etmek gerekmekte, kullanım sıklığına göre seçim yapmak mümkün olmakla birlikte daha az kağıttan oluşan çeşitler genellikle daha bütçe dostu olabilmektedir.

Favorilerden Alex Schoeller Sulu Boya Blokları

Renkli kapak tasarımı ile hem çizime motive eden hem de sanatsal yönünüzü açığa çıkaran Alex Schoeller sulu boya blok ve defterleri sık tercih edilen markaların başında geliyor. Sulu boyanın yanı sıra kurşun ve pastel boyalarla da kullanmaya uygun bir yapıya sahip olan bu bloklar, özellikle resim alanında eğitim alan öğrenciler için son derece kullanışlı seçenekler sunuyor. Ekstra beyaz yüzey renginin yanı sıra ince doku yani light grain olarak adlandırılan yüzey yapısına sahip olmasıyla da geniş bir sanatsever kitlesine hitap eden bu sulu boya defter ve blokları, hem çalışmaları ilerletmek için pratik yapmak isteyenlere hem de sıklıkla sulu boya çizim yapanlara uygun olabiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Sulu boya kağıtlarını seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Sanatçının yapmayı hayal ettiği resme uygun kağıt seçmesi oldukça önemlidir ve en iyi neticeyi almak için kağıdın ağırlığına, boyutuna, dokusuna ya da üretim tekniğine ayrı ayrı dikkat edilmelidir.

  • Sulu boya kağıdı mı blok mu yoksa defter almak mı daha avantajlıdır?

Sulu boyayla resim yapacak olanların hangi sıklıkta resim yaptığını düşünerek doğru ürünü seçmesi mümkündür. Kağıtlar tekli satıldığından her resim için farklı özelliklere sahip bir kağıt alınabilmekte, aynı kağıt yüzeyiyle birden çok kez resim yapacak olanların ise blok ya da defter alması daha avantajlı olmaktadır.

  • Sulu boya kağıtlarında ağırlık seçimi neye göre olmalıdır?

Boyanın yapısı gereği düşük gramajlı kağıtları tercih etmek sulu boya resim için uygun olmamakla birlikte, gramajlar 190 gr. ve 800 gr. arasında değişmekte, daha hafif gramajlı olanlar başarılı sonuç veremeyeceğinden tercih edilmemektedir.

  • Kullanım amacına göre sulu boya kağıt seçimi nasıl olmalıdır?

Sulu boya kağıtlarını kalitesine göre sınıflandırılmak da mümkün olmakla birlikte, elbette burada yine kağıtların veya blokların ne amaçla kullanılacağına dikkat edilmelidir. Okul grubu sulu boya kağıtları öğrenciler veya yeni başlayanlar için ideal olurken, profesyonel amaçlı kağıtlar ve bloklar ise sanatsal projeler için daha idealdir.

  • Hangi sulu boya kağıt veya blok markası en iyisi?

Geniş ürün yelpazesi gibi uygun fiyat seçenekleriyle dikkat çeken sayfalarımızda neredeyse sayısız denebilecek kadar çok ve her biri kalitesiyle öne çıkan markaları görmeniz mümkün. Bu noktada ise tercih tamamen size ait olmakta. Hepsi sulu boya çizimlerinizde yüksek renk ve dağılım kalitesi elde etmeniz için özel olarak üretilen kağıtlar ve bloklar arasından özellikleri inceleyerek doğru kararı verebilirsiniz.