Pergel

Genellikle teknik çizim gerektiren birçok meslek grubunda çeşitli araçların kullanılması gerekir. Özellikle mimar, mühendis ve öğrenciler gerek çizim amaçlı gerekse ölçüm yaparken sıklıkla pergel gibi araçlardan faydalanır.  En genel tanımı ile çember çizmek ve küçük mesafeleri ölçmek amaçlı kullanılan ve birbirine üstten eklenmiş iki koldan oluşan araçlara pergel adı verilir. Geometri derslerinde şekillerin çiziminde kullanılan bu ürünler aynı zamanda birçok farklı meslek grubunda da ölçü aleti olarak tercih edilir. Bu ürünün en etkili şekilde kullanılması ve beklentileri karşılaması için ise doğru çeşidini tercih etmek önem taşır. Bu noktada birbirinden farklı seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. İlkokul ve ortaokul öğrencileri tarafından kullanılan çeşitleri ile mühendis ve mimarların kullandığı seçenekler farklı özelliklere sahiptir. Kullanım alanları doğrultusunda ürünlerin özellikleri değişir. Öğrencilik yaşamında tercih edilen modeller genellikle uzunluk pergeli olarak adlandırılır. Matematik ve geometri derslerinde çember yayları çizerek çözülebilen problemler mevcuttur. Bu gibi problemler için bu ürünlerden yararlanılır. Bunun dışında beşgen, eşkenar üçgen, açıların ikiye bölünmesi ve çokgenlerin çizilmesi gibi uygulamalar için de yararlanılır. Ayrıca ölçüm işlemlerini uzunluk pergeli setleriyle gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi ek gereçler öğrencilerin derslerinde kolaylık sağlayarak, başarılarının artmasına etki eder. Bununla birlikte bu ürünlerin çeşitleri plastik ve metal olmak üzere birbirinden ayrılır. Öğrenciler tarafından genellikle hafif ve pratik bir kullanım olanağına sahip olan plastik olan çeşitleri tercih edilir. Öte yandan plastik olanların pek çok farklı rengi de bulunur. Kırmızı, pembe, sarı, mavi gibi çeşitli renkler arasından beğenilerinize uygun seçenekleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda tercih edilen metal olan çeşitleri dayanıklı yapısıyla daha uzun ömürlüdür. Gerek profesyoneller gerekse öğrenciler için hatasız çizimler gerçekleştirebileceğiniz pergel çeşitlerini sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Pergel fiyatları ise markalara ve ürünlerin fonksiyonlarına göre farklılık gösterir. Birçok markanın pergel çeşidini inceleyerek, bütçenize uygun olan kaliteli ve dayanıklı alternatifler arasından seçimlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu ürünlerin farklı çeşitlerini ister tek başına isterseniz de set halinde satın almanız mümkündür. Sayfamızda dönemlik olarak gerçekleştirilen kampanyaları takip ederek tüm ürünleri indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz. Güvenli ve kolay alışveriş deneyimi sunan sayfalarımızdan uygun fiyatlarla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kullanışlı ve İşlevsel Pergel Çeşitleri

Pergel çeşitleri, birçok meslek grubundaki kullanıcının çalışmalarını hatasız bir şekilde gerçekleştirmesi açısından önem taşır. Gerekli çizimlerin hatasız bir şekilde oluşturulması için bu ürünlerin farklı modellerinden yararlanabilirsiniz. Yüksek kaliteden üretilen ürünler sayesinde doğru çizimler yaparak meslekteki yetkinliğinizi artırmanız mümkündür. Bununla birlikte kullanım amaçlarına göre birkaç farklı çeşide ayrılır. Bunlar; ölçekli, sabit, elips, şapkacı, taşçı, uzunluk, nokta pergeli, organ ve üç kollu pergeldir. Bir kollu olan ölçek olan çeşitleri genellikle harita mühendisleri ve ilgili kişiler tarafından harita çalışmalarında kullanılır. Elips ise isminden anlaşıldığı üzere elips çizimlerinde kullanılır. Uçları sabit ve iki kollu olan sabit olanlar ise tomrukların çapını ölçmek için tercih edilir. Öte yandan taşçı çeşitleri, taş ustaları tarafından dik çıkmada ve ayrıntıları birleştirmede kullanılır. Bununla birlikte nokta pergelinden ise çok küçük daireleri çizmek amacıyla faydalanılır. Bir diğer çeşit olan üç kollu olanlar ise genellikle heykel tıraş alanında çalışan kullanıcılar için idealdir. Günümüzde özellikle öğrenciler tarafından en sık kullanılanlar ise iki basit koldan meydana gelen ve daire çizmeye yarayan uzunluk pergelidir. Farklı kullanım alanları için tasarlanan modellerini sayfamızdan inceleyerek, ihtiyacınız doğrultusunda satın alabilirsiniz. Bu ürünlerin çeşitleri genellikle mimarlık, olanmühendislik gibi meslek grupları tarafından kullanılır. Aynı zamanda geometri gibi alanlarda eğitim gören kişiler de bunlardan faydalanır. Ayrıca teknik çizimle ilgili işlemler için de sıklıkla tercih edilir. Üstelik bu ürünler arasında sınıf pergelleri de mevcuttur. Okulda tahta ile uyumlu bir şekilde kullanabilen sınıf çeşitleri bu doğrultuda farklı boyutlarda tasarlanır. Genellikle matematik ve geometri öğretmenleri tarafından tercih edilen bu çeşitleri, öğrencilerin dersi çok daha iyi bir şekilde anlamasına katkı sağlar. Bununla birlikte bu ürünlerin üretiminde plastik, metal, krom gibi materyaller kullanılır. Farklı materyallerden üretilen modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Bununla birlikte sayfamızda pergel, silgi, kalem ve pergel ekipmanlarından oluşan setler de satışa sunulur. Ürünleri ister set halinde isterseniz de tek başına satın alabilirsiniz. Set halinde satılan ürünler genellikle çok daha avantajlıdır. Sayfamızda üzerinden Koh-i-noor, Helix, Hatas, Rotring, Lines gibi markaların çeşitli kullanım alanlarına yönelik ürünlerini inceleyebilir, güvenli şekilde online olarak satın alabilirsiniz.

Pergel Kullanım Alanları

Farklı meslek gruplarında çalışan kullanıcıların tercih ettiği araçlardan biri de ölçüm aletleridir. Kullanım amacı doğrultusunda seçim yapıldığında başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayan gereçler, ihtiyaçlarınıza tam olarak karşılık verir. Bu alanda ön plana çıkan ve birbiri üzerine eklenmiş iki koldan oluşan pergeller, çeşitli alanlarda kullanılmak üzere farklı fonksiyonlarda üretilir. Mühendislik, mimarlık, matematik, geometrik gibi birçok alanda çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca haritalarda, tomruk ölçümlerinde de kullanılır. Bununla birlikte çember çizmek ve küçük mesafeleri ölçmek için genellikle uçlu olan çeşitleri tercih edilir. Tomruk ölçümü gibi uygulamalar için ise sabit olan modelleri kullanılır. Üniversite öğrencilerinin kullandığı çeşitleri matematik, geometri gibi derslerde kolaylık sağlar. Aynı zamanda teknik çizim gerektiren dersler için de bu ürünler uygundur. Özellikle akademik çalışmalarda ders başarısını artırmak için bu ürünlerden kullanarak doğru çizim ve ölçümler yapabilirsiniz. Öte yandan mobilya tasarımıyla ilgilenen usta ve marangozlar da bu ürünlerin farklı türlerinden yararlanır. Pergellerin, çeşitli iş alanlarında yapılacak çalışmaların niteliğine uygun olarak seçilmesi, çalışmaların kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Bu doğrultuda birçok seçenek arasından ihtiyacınız olan çeşitleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca farklı çeşitleri arasından metalden üretilen modelleri satın alabilirsiniz. Plastik ürünlere oranla genellikle metal ve çelik olanlar dayanıklı yapısıyla uzun ömürlü bir kullanım olanağı sunar. Farklı çeşitleri binaların, iş yerlerinin ve pek çok alanın çiziminde kullanılan bu ürünler, özellikle hassas değerlerdeki ölçümlerde net sonuçlar verir. Genel olarak ise dayanıklılığı ve pratikliği ile ön plana çıkan bu ürünlerin geniş bir kullanım alanı vardır. Sayfamızda farklı özelliklerdeki ürünlerden, ihtiyacınız olan modeli uygun fiyat alternatifleri ile satın alabilirsiniz. Uzun süreli kullanımlarda dahi ilk gün ki dayanıklılığını koruyan modeller, çalışmalarınızı çok daha kolaylaştırır. Çeşitli meslek gruplarında ve eğitim hayatında birçok ders kapsamında kullanılan modelleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Üstelik pergel çeşitleri, özellikle öğrencilere dersleri sevdirmek amaçlı birçok farklı renkte tasarlanır. Bu doğrultuda sarı, mavi, kırmızı, pembe gibi çeşitli renk alternatifleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Çeşitli Markaların Pergel Seçenekleri

Sayfamız üzerinden Koh-i-noor, Helix, Hatas, Rotring, Lines gibi ünlü markaların pergel çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Başarılı bir kalem üreticisi olan Koh-i- noor markası çeşitli kırtasiye ürünleri de tasarlar. Bu alanda markanın farklı çeşitleri üstün kalitesiyle ön plana çıkar. Benzer şekilde oldukça eski ve popüler bir Alman markası olan, resim ve teknik çizim ürünleri tasarlayan Rotring markasının da birbirinden kaliteli pergel çeşitleri bulunur. 1900’lü yıllarda faaliyete geçen ve yerli bir marka olan Hatas ise pergel gibi çeşitli ürünleriyle ilkokul öğrencilerinden mühendislere kadar geniş bir kitleye hitap eder. Bu gibi birçok markanın modellerini sayfamız üzerinden avantajlı seçeneklerle satın alabilirsiniz. Temel olarak farklı meslek grupları ve eğitim sektöründe kullanılan pergeller, yapılan teknik çizim ve çalışmalara katkı sağlar. Matematik ve geometri gibi dersler için tasarlanan ve mimarlık,  mühendislik gibi bölümlerde gerçekleştirilen çalışmalara uygun olan türleri mevcuttur. Bununla birlikte çeşitli meslek alanlarından ustalar cam işçiliğinde ve doğalgaz bacası çalışmalarında pergellerden ölçü aleti olarak yararlanır. Bunun sıra marangozluk gibi alanlarda da bu ürünlerin kullanımı yaygındır. Kullanım alanınıza göre farklı boyutlara ve özelliklere sahip pergel çeşitlerini satın alabilirsiniz. Birçok uygulamanın daha kolay bir şekilde yapılmasını destekleyen ürünler, kullanıcılara başarı kazandırır. Öte yandan haritaların çizimlerinde ve bu gibi çizimlerde yapılan hassas ölçümler için özellikle hassas pergel çeşitleri tercih edilir. Belli bazı ölçeklendirme işlemlerinin net olarak yapılması, hatasız bir çizim oluşturulması için bu ürünlerin kullanımı büyük fayda sağlar. Arazilerin harita içinde doğru bir şekilde aktarımı ve ölçümlerin doğru biçimde yapılması için çeşitli aşamalarda da kullanılır. Son derece pratik bir şekilde hatasız ölçüm ve çizimler oluşturmak için pergel satın alabilirsiniz. Zorluk derecesi yüksek olan projelerde dahi başarı sağlayabileceğiniz çeşitlerini sayfamız üzerinden incelemeniz mümkündür. Bununla birlikte pergeller son derece ergonomik tasarımlara sahiptir. Eli yormayan bu ürünleri uzun süre boyunca dahi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu alanda kalitesi yüksek ürünleri tercih etmeniz avantajlıdır. Pergel fiyatları ise markalara ve modellere göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak bütçe dostudur. Tüm pergel seçeneklerini sitemizden inceleyerek indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Pergel ne işe yarar?

Çember çizmek ve küçük mesafeleri ölçmek amaçlı kullanılan ve birbirine üstten eklenmiş iki koldan oluşan araçlara pergel adı verilir. Temel olarak geometri derslerinde şekillerin çiziminde kullanılırken aynı zamanda birçok farklı meslek grubunda da ölçü aleti olarak da kullanılır.

Pergel çeşitleri nelerdir?

Pergeller kullanım alanları doğrultusunda birçok farklı çeşide ayrılır. Bunlar; ölçek, sabit, elips, şapkacı, taşçı, uzunluk, nokta, organ ve üç kollu pergel olarak sıralanabilir. Aynı zamanda bu ürünlerin üretildikleri materyallere göre de farklılık gösterir. Bu doğrultuda plastik ya da metalden üretilen seçenekler arasından tercihte bulunabilirsiniz. 

Pergelin kullanım alanları nelerdir?

Pergellerin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunur. Temel olarak ise bu işlevsel ürünler birçok farklı meslek grubunda ve ilkokul, ortaokul, üniversite gibi öğrencilik yaşamında kullanılır. Ayrıca kullanıldığı meslek gruplarının başında mühendislik, mimarlık ve teknik çizim gerektiren meslekler gelir. Öte yandan marangozluk, taşçılık, heykeltıraşlık gibi alanlarda da bu ürünlerden faydalanılır.

Pergel hangi materyallerden üretilir?

Pergel genel olarak metal ve plastikten üretilir. Genellikle öğrenciler için plastik çeşitleri daha uygunken mimarlık ve mühendislik gibi profesyonel kullanıcılar için metal olanlar daha idealdir.  

Pergel kullanırken gönye, cetvel iletki gibi ek gereçlere ihtiyaç duyulur mu?  

Pergel genel olarak tek başına kullanılabilen bir araçtır. Ancak kullanım alanınız doğrultusunda, iletki, cetvel ve gönye gibi farklı araçlardan da yararlanarak kullanabilirsiniz.