Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

Eskiz Kalemi

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:
Toplam 47 ürün bulunmaktadır.

Eskiz Kalem Seti

Resim sanatının en önemli malzemelerinden biri olarak öne çıkan eskiz kalemleri, kağıda ve çalışmaya uygun seçildiği takdirde pratik yapmak için harika çalışma ortamları sağlar. Resimlerden mimari eserlere kadar pek çok çizim için kullanılan eskiz kalemi ile sanatsal yeteneklerinizi ortaya koymanız çok daha kolay ve keyifli bir hal alır. Gelişiminizi takip etmek ve sürekli olarak daha iyisini resmetmek için ihtiyacınız olan tüm eskiz kalemlerini sizler için özenle seçerek sunuyoruz.

Eskiz Kalemi Kullanımı

Asıl eser olarak planlanan resmi tamamlamadan önce yeterince pratik yapmak ve ana hatları belirlemiş olmak, her ressam, çizer, mimar veya tasarımcı için son derece önemli. Üreticilerin bu konuda en sık başvurduğu malzemeler ise şüphesiz eskiz kalemleri ve kağıdı olmakta. Çizim yapmadan önce hangi ölçülerde, hangi şablona göre hareket edilmesi gerektiğini belirleme aşaması olan eskizler, ancak uygun kalemlerle çizildiğinde başarılı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bu doğrultuda ihtiyaca ve kullanım amacına yönelik doğru kalemleri bulmak önemlidir, ayrıca birden çok kaleme ihtiyacı olanlar için de eksiz kalemi setleri pratik seçenekler oluşturmaktadır.

Eskiz Kalemi Seçimi

Eskiz çizimleri bazı çizerler için eseri ortaya koymadan önce taslağı çıkarmak ve yapılacak eklemeleri, değişiklikleri daha iyi görmek anlamına gelir. Bazıları içinse aklına gelen yaratıcı fikirleri sonradan detaylandırmak üzere hızlıca kaydetmek anlamı taşır. Eskizleri herkesin farklı amaçla ortaya koyuyor olması, eskiz kalemi konusunda geniş bir çeşit aralığı sunulmasını da sağlar. Eskiz kalemleri arasında seçim yapmakta zorlananlar tebeşir gibi farklı formları veya aynı malzemeden kalemlerin farklı renk tonlarını setler sayesinde bir arada bulabilir.

Okulda çizim yapan ve öğrenme aşamasında olan öğrenciler için eskiz kalemlerinde öne çıkan kriter dayanıklılık olmaktadır. Ofis ortamında kullanılacak olan eskiz kalemlerinde ise farklı renklerin aynı anda elinizin altında bulunmasını ve projenizi detaylandırmanıza yardımcı olmasını beklersiniz. Bu durumda eskiz kalemlerinin birden çok amaca hizmet ettiğini fark edebilir, her durumda eskiz setinizin amaca uygun olduğuna dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Eskiz Kalemi Dereceleri

Kalemleri tek tek veya set halinde almanız fark etmeksizin üzerinde farklı sayı ve rakam kombinasyonlarından oluşan kodlar görebilirsiniz. Bunlar ucun yumuşaklık derecesini ifade etmekte, kullanıma yönelik ideal malzemeyi seçmenize yardımcı olmaktadır. B harfi black yani koyu ve yumuşak uç anlamına gelmekte, F ise fine yani açık ve koyunun tam ortasındaki dengeli uç tiplerini ifade etmektedir. B uçlu kalemlerin yanında yer alan rakamlar ise büyüdükçe de karakteristik yapı, yani hem yumuşaklık hem koyuluk yoğunluk kazanmaktadır.

Mimari çizimler başta olmak üzere pek çok profesyonel ve teknik çizimler için H kodlu kalemler tercih edilmektedir. Özellikle 3H kalemler makineler veya mimari eser çizimlerinde en sık kullanılan çeşitlerden biri olmakta, genel anlamda 2H kalemler de çizimler için yaygın şekilde tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Tüm kalemlerin kodları doğrultusunda hem renk yoğunluğu hem çizgi sertliği değişkenlik göstermekte, tüm kodlar arasından sizin çizimleriniz için en ideal olanı örnek çizimleri inceleyerek veya deneme yanılma yaparak keşfetmeniz mümkün olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

  • Eskiz setleri neler sunuyor?

Tek bir kalem derecesi yerine birden çok renk ve yumuşaklık derecesinde kaleme ihtiyacı olanlar için eskiz setleri oldukça pratik, kompakt ve işlevsel seçeneklerdir. Ayrıca bazı setler içerisinde eskiz kağıdı veya blokları da bulunmakta, böylece çizime başlarken tek alışverişle tüm ihtiyaçlarınızı uyum içinde karşılamanız mümkün olmaktadır. 6’lı, 12’li, 39’lu veya daha fazla sayıda parça içeren setleri sayfalarımızda bulabilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda değerlendirebilirsiniz.

  • Eskiz kalemlerinde renk seçenekleri nelerdir?

Kullanıma bağlı olarak eskiz kalemlerinin malzemesine veya renklerine göre çeşitlendirildiği, farklı büyüklükte pek çok set mevcuttur. Bu setlerde yalnızca siyah – beyaz yani karakalem çizimler için tebeşir veya kalemler bulunmamakta, portre çizimi için ten rengi tonları veya manzara çizimi için doğal tonlar da bulunmaktadır.

  • Eskiz kalemlerinin harf ve sayılardan oluşan kodları ne aralıktadır?

H, F, HB, E veya B harfleriyle oluşturulan kodlar 9H ve 9B gibi geniş bir derece aralığına sahiptir. Bazı eskiz kalemi setlerinde tüm dereceleri bir arada bulmak mümkün olurken, bazı daha küçük setlerde sadece en sık kullanılan seçeneklere yer verilir. Böylece inceleme yaparak kendi çizim amaçlarınıza uygun ideal seti bulmanız kolaylaştırılmaktadır.

  • Başlangıç seviyesinde olanlar eskiz kalemlerinde hangi dereceyi tercih etmelidir?

Resim için spesifik bir arayışınız söz konusu değilse, başlangıç düzeyde çizimler yapanlar orta dereceli kalemlerle eskiz çizimine başlayabilir. Örneğin 2H, 3H veya HB kodlarına sahip kalemler ideal seçenekler olabilir.

  • Eskiz kalemleri için hangi markayı tercih etmek gerekir?

Profesyonel veya teknik çizerlerin yanı sıra öğrencilerin veya yeni başlayanların da tercih edebileceği pek çok eskiz kalemi veya eskiz seti markası bulunmaktadır. Lyra Rembrandt, Cretacolor Monolith gibi prestijli markalar, Kohinoor Toison Dor, Derwent gibi klasikleşen markalar veya Faber Castell gibi popüler markalar farklı eskiz setleri ile sayfalarımızda yer almaktadır. Siz de kendi favorilerinizi belirleyerek tüm bu markaların yüksek kalite ve dayanıklılıkla öne çıkan eskiz kalemlerini uygun fiyat aralıklarıyla güvenle alabilirsiniz.