Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

Origami Kağıdı

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:

Origami, sadece sanatsal bir faaliyet değil aynı zamanda odaklanmayı geliştiren, sabrı öğreten ve zihni rahatlatan bir etkinliktir. Günümüzde eğitim, terapi ve dekorasyon alanlarında da kullanılmaktadır. Çocuklardan yetişkinlere herkesin keyifle yapabileceği bir etkinliktir. Sadece kağıt ve biraz hayal gücü ile harika eserler ortaya çıkarabilirsiniz.

Kağıt katlama sanatı olan origami için kullanılan malzeme origami kağıdı olarak isimlendirilir. Farklı figürler yapabilmeyi sağlayan bu kağıtlar katlandığı şekli koruyabilmelidir. Kırışıklığı iyi tutması ve mükemmel derecede kare olması kağıtta bulunması gereken özellikler arasında yer alır. Ekonomik, eğlenceli ve her ana yapılabilecek bir sanat olan origami ori katlamak ve kari kağıt kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Japon kökenli olduğu bilinen bu sanatın aslında Çin geçmişi vardır.

Origami kağıtları genellikle kare boyutlarda olur. Ancak alternatif olarak üçgen, yuvarlak, altıgen, beşgen ya da farklı oranlara sahip kağıtlar da kullanılır. Farklı kağıt türleriyle yapılabilen origamide elde edilecek şekillere göre kağıt tercih edilebilir. Başlangıç için tercih edilen origami kağıdı aslında elişi kağıdı ve fotokopi kağıdı ile benzer niteliktedir. Ancak profesyonellerin çalıştığı kağıtlar daha ileri seviye özelliklere sahiptir. Klasik origami sanatını diğer kağıt kesme ya da kirigami gibi sanatlardan ayıran özellik tek bir parça kağıt ile yapılmasıdır. Uygulama esnasında herhangi bir kesme ya da yapıştırma olmaz.

Origami Kağıdı Modelleri

İnce bir yapıya sahip olan origami kağıdı modelleri geniş renk seçeneklerine sahiptir. Kırışıklıkları iyi derecede tutan modeller kolayca kullanılabilir. Desenli olan kağıtlar da mevcut olup isteğe göre düz olanlar da tercih edilebilir. Her biri yüksek kaliteli olarak üretilen kağıtlar renk solmalarına karşı dayanıklıdır. Modeller arasından seçim yaparken oluşturulacak figüre göre karar verilebilir.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için uygun olan origami kağıdı çeşitleri liflerinde uzun ömürlü mürekkepler içerir. Bu sayede kağıt katlandığında içinden beyaz çatlaklar görünmez. Çatlama çizgilerini ortadan kaldıran kağıtlarda farklı boyutlar mevcuttur. Büyük kağıtlar genellikle karmaşık olan tasarımlar için kullanılır. Geleneksel origami kağıdı yeni başlayanlar için en doğru seçim olacaktır. Her biri işlevsel kullanım sunan kağıtlar yaratıcılığa ve el becerisine destek olur. Uygulama esnasında makas ve yapıştırıcı gibi kırtasiye malzemelerine ihtiyaç duyulmaz.

Origami Kağıdı Fiyatları

Ebatlara, kaliteye ve tasarıma göre değişen origami kağıtlarının fiyatları geniş bir aralığa sahiptir. Herkes kendine uygun fiyatları ve kağıtları online mağazadan kolayca bulabilir. Zengin desen ve renk çeşitliliğinin olması sayesinde kağıtlar isteğe göre tercih edilebilir. Hobi kağıt katlama sanatı olan bu faaliyette yeni başlayanlar daha düz kağıtları tercih etmelidir. Özellikle başlangıçta basit kıvrımların nasıl yapıldığı ve bunların isimlerinin neler olduğu öğrenilmelidir. Sürekli çalışma yapacak olan kişiler kağıt sayısını ve ebatlarını buna uygun seçmelidir.

Origami kağıdı satın alırken farklı renklerin bir arada olduğu 90*90 kare ölçülerindeki kağıtlar daha fazla tercih edilir. Özellikle 140lı olan paket deneme yanılma yapmak için geniş bir imkan sunar. İnceliği ve dayanıklılığı ile diğer kağıtlardan ayrılan origami kağıtları uygun fiyatlı olmasıyla ilgi görür. En fazla seçeneğe ve en uygun fiyatlara online mağazadan ulaşılabilir.

Origami Kağıdı İle Neler Yapılabilir?

Konsantrasyonu artıran ve hayata bakış açısını değiştiren origami kağıdı sanatı üç boyutlu düşünebilme yetisi kazandırır. Parmak ve el kaslarını geliştiren bu sanat için kaliteli origami kağıdı kullanılır. Bu kağıtlarla yapılabilecek temel figürler arasında ağaç, dinazor, dondurma, barış çiçeği, gözlük, karpuz dilimi, ayı, pelikan, mantar, sincap, balık, zil, yılan, yonca, uçan ördek, uğur böceği, kravat, şeker, kalp, koyun, eldiven, civciv, deniz atı, hayalet ve araba gibi figürler yer alır. Her birinin yapımı birkaç aşamadan oluşup bunları takip etmek gerekir. Uygulama için kullanılan origami kağıdı renkli olduğunda yapılan figür daha iyi belli olacaktır.