Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

T- Cetveli

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:

Çoğunlukla öğrenciler, mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan ve bir cetvel türü olan T cetveli, çizim aracı olarak kabul edilir. Bu cetvelden temel olarak düşey ve eğik çizgilerin çizilmesi konusunda yararlanılır. Mühendislik, mimarlık gibi mesleklerde çalışan kişiler, proje çizimlerinde T tipli cetvelden faydalanır. Herhangi bir profesyonel tasarımda başvurulan bu cetvel, perspektif, kesit ve plan çizimleri için oldukça kolaylık sağlar. Bu cetvelin en büyük avantajı ise büyük projelerin hatasız ve kusursuz bir şekilde çizilmesini sağlamasıdır. T cetveli çeşitleri ahşap, saydam ve farklı renklerde yarı saydam plastik malzemelerden üretilir. Aynı zamanda bu cetvel çeşitleri, farklı boyutlarıyla da birbirinden ayrılır. Bu alanda kullanım amacınız doğrultusunda 65 cm, 75 cm, 90 cm, 105 cm ve 120 cm gibi seçenekler arasından tercihte bulunabilirsiniz. Bununla birlikte bu cetveli, mimarlık ve mühendislik gibi alanların yanı sıra matematik, geometri gibi bilimler için de sıklıkla tercih edilir. Öte yandan bu tarz cetvel çeşitleri maksimum performans için sökülebilir ya da oynar başlıklı olarak da satışa sunulur. Sayfamız üzerinden Hatas, Hidex gibi markaların T tarzındaki cetvel çeşitlerini inceleyebilirsiniz. T cetveli, pergel ve gönye gibi araçlarla birlikte kullanıldığında ise istenilen açı üzerinde dikey ve paralel çizgilerin tek bir hamlede çizilmesine olanak tanır. Aynı zamanda öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilen T tarzındaki cetvel çeşitlerinin farklı tasarımları mevcuttur. İster ahşap isterseniz de şeffaf bir gövdeden üretilen modelleri tercih edebilirsiniz. Tüm cetvel çeşitlerini sayfamız üzerinden inceleyerek, avantajlı seçeneklerle satın alabilirsiniz.

T Cetveli Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Birçok meslek grubunda kullanılan T cetveli çeşitleri büyük ölçüde avantaj sağlar. Öncelikli olarak mühendislik, mimarlık gibi alanlar için tercih edilen ve şehir bölge planlamacıları ile teknik çizim yapan kişiler tarafından kullanılan bu cetvel, birçok farklı seçeneğe sahiptir. Kullanım amacınız doğrultusunda farklı uzunluk ve fonksiyonlara sahip modeller arasından seçim yapabilirsiniz. İster şeffaf plastik seçeneklerine isterseniz de ahşap seçeneklere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda sayfamız üzerinden oynar başlıklı ya da sökülebilir başlıklı modelleri de inceleyebilirsiniz. Çizeceğiniz proje doğrultusunda farklı cetvel modelleri arasından seçim yapmanız mümkündür. Böylece hatasız ve kusursuz projeler çizerek mesleğinizde başarı sağlamanız mümkündür. Şehir bölge planlaması gibi alanlarda çalışan kullanıcılar yol, sokak, cadde tasarımı ve altyapı çalışmaları gibi projelerde bu tarz cetvelleri kullanır. Teknik çizim yapan kullanıcılar ise genellikle perspektif oluşturmak için bu kullanımı kolay cetveli tercih eder. Öte yandan marangozlar da masa, sandalye gibi çeşitli eşyalar tasarlarken, bu tarz cetvelden yararlanır. Profesyonel meslek gruplarının yanı sıra bu alanlarda eğitim gören öğrenciler tarafından da kullanılan bu cetvel çeşitleri, kusursuz bir çizim için oldukça idealdir. Matematik, geometri, mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda eğitim gören öğrenciler, T şeklindeki cetvel çeşitlerini tercih ederek derslerdeki başarısını artırabilir. Günümüzde dijitalleşen dünya ile birlikte T şeklindeki cetvel çeşitleri eskisi kadar sık kullanılmıyor gibi gözükse de günümüzde de proje oluşturma aşamasında T cetveli en sık kullanılan gereçlerin başında gelir. Özellikle çalışırken geleneksel yöntemleri tercih eden kullanıcılar tarafından bu tarz cetvel sıklıkla kullanılır. Sayfamızdan ihtiyacınız olacak bu tarz cetvel seçeneklerine kolaylıkla ulaşabilir, hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Kusursuz Çizimler İçin T Cetveli Kullanabilirsiniz

Pek çok meslek grubunda ve eğitim yaşantısında kusursuz bir çizim yapmak için T cetveli çeşitlerinden yararlanılır. Profesyonel proje çizimleri sırasında kolaylık sağlayan bu tarz cetvel çeşitlerinin birçok fonksiyonu mevcuttur. Özellikle kapsamlı projelerde büyük kâğıtlara çizim yapılırken tek bir hamlede çizim işlemini gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu noktada devreye giren bu cetvel sayesinde ise tek bir hamlede elinizi kâğıttan çekmeden düzgün bir şekilde çizgi çizebilirsiniz. Aynı zamanda T şeklindeki cetvel ile yapacağınız çizimlerde gönyeden de yardım alarak daha pratik ve kolay bir şekilde çizim işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Büyük kâğıtlarda gönye yardımıyla dikey çizgiler çizmek zahmetli olduğu için gönyeyi T cetveline dayayarak yukarı kaydırabilir ve dikey çizgileri çok daha pratik bir şekilde çizebilirsiniz. Temel olarak bu tarz cetvelden, proje çizimlerinde, taslak üretimlerinde, perspektif gibi konularda yararlanabilirsiniz. Bu noktada T şeklinde cetvel, özellikle matematik, mühendislik, mimarlık ve geometri gibi alanlar için olmazsa olmaz gereçlerin başında gelir. Matematik alanında bu cetvel çeşitleri, pergel ve gönye ile birlikte kullanılır. Bununla birlikte matematik, geometrik ya da mimarlık gibi bölümlerde okuyan öğrenciler tarafından da T şeklindeki cetvel çeşitleri kullanılır. Gelişen teknolojiyle birlikte çizim teknikleri bilgisayarda da uygulanabilse de özellikle bu alanda geleneksel yöntemleri tercih eden birçok kullanıcı mevcuttur. Öte yandan çizim yaparken bilgisayar desteğinin yanı sıra el ile oluşturulması gereken projeler de bulunur. Bu noktada ise bu cetverlin gerekliliği yadsınamaz bir gerçektir. Aynı zamanda Autocad gibi teknik çizim programlarını öğrenmek hem belli bir zaman hem de bütçe gerektirir. Bu nedenle öğrenciler tarafından bu tarz cetvelleri daha çok tercih edilir.

Çeşitli Markaların T Cetveli Modelleri

Sayfamız üzerinden Hidex, Hatas gibi markaların T cetveli seçeneklerini inceleyebilirsiniz. T şeklindeki cetvel çeşitleri, farklı özelliklere sahiptir. Sökülebilir başlık yapısına sahip cetvel modelleri olduğu gibi oynar başlıklı seçenekler de mevcuttur. Özellikle sökülebilir modeller, taşıma açısından pratiklik ve kolaylık sağlar. Oynar başlıklı modeller ise özellikle proje ve teknik çizim alanında sıklıkla tercih edilir. Bununla birlikte bu tarz cetveller 65 cm’den başlayarak 120 cm’ye kadar farklı uzunluklara sahiptir. Genellikle 65 cm ve 75 cm ölçülere sahip modeller sıklıkla tercih edilir. Kullanım amacınız ve çizeceğiniz proje doğrultusunda farklı boyutlar arasından seçim yapabilirsiniz. Kusursuz çizimler yapmanıza olanak sağlayan T cetvelini kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç faktör bulunur. Öncelikle bu cetveli çeşitleriyle çizim yapmadan önce kullanacağınız masanın düz olması gerekir. Masada yer alan oyuklar varsa proje kusurlu olacağı için bu duruma dikkat etmek önem taşır. Bununla birlikte cetvelin üzerinde de mürekkep, uhu gibi proje kâğıdını kirletecek unsurların olmaması gerekir. Bu gibi faktörlere dikkat ederek çizim işlemini hatasız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu tarz cetveli fiyatları, markalara, ürünlerin malzemelerine ve cetvelin uzunluğuna göre farklılık gösterir. Ahşap, plastik gibi farklı materyallerden üretilen modelleri tercih edebilirsiniz. Ahşap T tarzında bir cetvel seçenekleri, kayın, maun gibi ağaçlardan üretildiği için genellikle daha pahalı fiyat aralıklarına sahiptir. Ancak genel ahşap, plastik gibi farklı çeşitlerde üretilen bu cetvel modellerini sayfamızdan inceleyerek, bütçe dostu seçeneklerle satın alabilirsiniz. T şeklindeki cetvel çeşitleriyle de hem okul yaşamında hem de meslek yaşamında başarınızı artırabilirsiniz.

T cetveli ne amaçla kullanılır?

T cetveli genellikle mimarlık ve mühendislik gibi alanlarda çalışan kullanıcılar tarafından hatasız çizgiler oluşturmak amacıyla kullanılır.

T cetvelini en çok kimler kullanır?

Bu tarz cetvellerin geniş bir kullanım alanı bulunur. Mimar ve mühendislerin yanı sıra bu cetvelleri, teknik çizimle uğraşan kişiler, marangozlar, matematik ve geometri gibi bilimlerde çalışan kişiler ve bu gibi alanlarda eğitim gören öğrenciler kullanılır. 

T cetveli çeşitleri nelerdir?

T cetveli çeşitleri, kullanılan malzeme açısından farklılık gösterir. Bu doğrultuda ahşap, metal ya da plastikten üretilen modelleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte T şeklindeki cetvelin farklı ölçüleri ve başlık özellikleri bulunur. Bu gibi faktörleri de dikkate alarak seçim yapabilirsiniz.

T cetveli hangi ölçülere sahiptir?

T şeklindeki cetvel çeşitleri genellikle 65 cm, 75 cm, 90 cm, 105 cm ve 120 cm gibi ölçülere sahiptir.

T cetvelindeki başlık çeşitleri nelerdir?

Bu tarz cetvel çeşitleri, başlık tipleri açısından birbirinden ayrılır. Sökülebilir başlıklı modeller taşıma açısından daha pratiktir. Aynı zamanda cetvellerin oynar başlıklı çeşitleri de mevcuttur. Bu doğrultuda kullanım alanınıza göre seçim yapabilirsiniz.