Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

Rapido Kalem

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:
Toplam 20 ürün bulunmaktadır.

Mühendislik, mimarlık, sanat, grafik gibi alanlarda kullanılan rapido, uçlu teknik çizim kalemidir. Bu kalemlerin kendi mürekkep haznesi vardır. Rapidograph ve isograph olarak ikiye ayrılan teknik çizim kalemleri inceden kalına farklı uç çeşitleriyle tasarlanır. Teknik ressamların sıklıkla tercih ettiği bu kalem çeşidi birçok farklı yüzeyde kullanılabilir. Kalem uçları ince işçilik detaylarına göre tercih edilir. Çeşitli markaların rapido kalemleri farklı işlevsellikler sunar. Sayfamızda yüksek kalitede rapido teknik çizim kalemlerini dünyanın en iyi markalarından oluşturduğumuz koleksiyonumuzda bulabilirsiniz. Teknik çizim kalemleri, kusursuz çizim aracı olacak şekilde tasarlanır. Mühendisler ve mimarlar, şemaları ve diğer teknik çizimleri elle çizmek için her seferinde tam olarak aynı genişlikte olan mükemmel düz, koyu çizgilere ihtiyaç duyarlar. Rapido olarak adlandırılan teknik çizim kalemleri, bir cetvelin kenarı boyunca tam olarak kullanılabilecek iğne şeklinde uçlar ve zengin pigmentli mürekkepler sunar. Başlangıçta teknik kullanım için tasarlanmış olsalar da, bu kalemlerin hassasiyeti, kalitesi sanatçılar tarafından da favori olarak tercih edilmesini sağlar. Mükemmel teknik çizimler için aradığınız kusursuz teknik kalemi sayfamızda yer alan rapido seçeneklerine bakarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Güvenli online alışveriş imkanı ile ihtiyaçlarınızı bütçenize uygun fiyat seçenekleri ile karşılayabilirsiniz.

Rapidograph ve İsograph Kalemleri Arasındaki Farklar

Rapido kalemler mürekkep sistemi konusunda ikiye ayrılır. Rapidograph kalemlerde, kılcal kartuş kullanılır ve kartuş değiştirildiğinde temiz mürekkep sarmalı ile basınç eşitlenir. isograph kalemlerde doldurulabilir mürekkep sistemi bulunur. Şişe mürekkeplerle hazne doldurulabilir. İki rapido kalem modelinde de 13 farklı çizgi genişliği vardır. Krom, plastik ya da metal kaplı ince uçlar detaylı işler oluşturulmasını sağlar. Tek kullanımlık ya da sürekli kullanım için farklı tasarımlar sunulur. Yeniden kullanılabilir bu kalemler ömür boyu kullanılabilecek şekilde dizayn edilir. Başlangıç seviyesi için tek kullanımlık kalemler önerilirken ileri seviyelerde yeniden kullanılabilir rapido teknik çizim kalemleri tercih edilir. Yeniden kullanılabilir kalemlerin zaman için hasarlı parçalarını değiştirmek gerekir ve düzenli olarak bakım yapılması önemlidir. Tek kullanımlık modeller bakım ve onarım gerektirmez. Acemiler, orta düzeydekiler ve ileri düzeydekilerin kullandıkları rapido kalem modelleri değişir. Teknik çizimler ve planlarda kesin çizgiler, matematiksel doğruluk ve mükemmel ayrıntılar olmalıdır. Bu nedenle bu kalemlerin keskin olması gerekir. Yanlış çizilmiş tek bir çizgi, yanlış yerleştirilmiş bir destek kirişi anlamına gelebileceğinden teknik çizimlerde bu tarz kalem seçimi önemlidir. Teknik çizim kalemi, şablonlarla kullanım için iğne şeklinde uçlar ve titiz ayrıntılar gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanır. Bilgisayar destekli tasarım yayınlaşsa bile, rapido kalemler hala mühendislerden mimarlara veya diğer tasarımcılara kadar yaygın olarak kullanılmaya devam eder.

Rapido Kalem Seçimi Nasıl Yapılır?

Teknik çizim kalemleri, onları diğer kalemlerden oldukça farklı kılan bir takım özelliklere sahiptir. Aynı zamanda rapido teknik kalemlerin farklı türleri vardır ve türler arasındaki farklar sizin için önemli olabilir. Kalem seçerken ilk ve en önemli soru kalemi ne için kullanacağınızdır. Kalemin derecesini kullanım alanı ve hareket olanakları belirler. Bugün mevcut olan rapido teknik kalemler üç ana kategoriye ayrılır; klasik çelik uçlu kalemler, tek kullanımlık kalemler ve doldurulabilir kalemler. Bu kalemlerin uç boyutları mm cinsinden belirtilir ve boyutlar beklenen çizgi genişliğini temsil eder. Şişelenmiş mürekkeple yeniden doldurma satın almaktan daha ucuz olduğu genellikle sürekliliği olan işlerde tercih edilir. Ancak ilk etapta yeniden kullanılabilir bu tarz kalemleri satın almak daha pahalıdır. Ayrıca diğer türlere göre daha dikkatli bakıma ihtiyaçları vardır. Mürekkebin kalemin içinde kurumasına izin verilirse, uç ünitesini tekrar temizlemek zor hatta imkânsız olabilir. Uç birimleri değiştirilebilse de, maliyeti genellikle kalem maliyetine yakındır. Ancak uygun şekilde bakım yapılırsa, yeniden kullanılabilir bu kalemler uzun yıllar kullanılabilir. Şişelenmiş çizim mürekkebi, genellikle diğer kalem türlerinde bulunmayan bir dizi renk seçeneği sunar. Mühendislik ve teknik çizimde metal uçlu teknik çizim kalemleri tercih edilmelidir. Koleksiyonumuzda bulunan rapido kalem marklarının farklı uç seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Rotring, Artline, Sakura Pigma, Faber, Edding, Copic gibi yüksek kalitede seçenekler sunan markaların uç, renk ve işlevsellik olarak alternatif rapido kalemlerini inceleyebilirsiniz. 4 parçalık ya da 9, 12 parçalık kalem setleri daha ekonomik seçeneklerdir. Sayfamızda birbirinden kaliteli markaların rapido kalemleri ve setlerine ulaşma imkânız bulunur. Bu ürünleri detaylı şekilde inceleyerek hem ihtiyacınız hem de bütçeniz doğrultusunda tercihler yapabilirsiniz.

Rapido Kalemler Nasıl Kullanılır?

Teknik çizim kalemleri, kâğıt yüzeyine dik tutulacak şekilde tasarlanmıştır. Rapido kalemleri açılı olarak kullanmak, aksamalara veya tamamen çalışmayı durdurmalarına neden olabilir. Kâğıt yüzeyinden 45 dereceden daha az bir açıyla asla kullanmamak gerekir Ayrıca suluboya kâğıdı gibi pürüzlü yüzeyler uçlara zarar verebileceğinden parşömen ve aydınger kağıdı gibi pürüzsüz kağıtlar tercih edilmelidir. Bu özellikle plastik uçlu kalemler için geçerlidir. Yeniden kullanılabilir metal uçlu kalemlerin periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Kurumuş mürekkebin birikmesi bu şekilde önlenebilir. Bu kalemlerinizi düzenli olarak kullanıyorsanız, mürekkep değiştirdiğinizde veya düzgün çalışmadığında her iki haftada bir temizlemenizi öneririz. Bir süre rapido kaleminizi kullanmayı düşünmüyorsanız, kurumuş mürekkebin dar kalem uçlarına tıkamasını önlemek için kalemlerinizde kalan mürekkebi de temizlemelisiniz. Mürekkeple doldurmadan ve kalemi yeniden takmadan önce tüm parçaların tamamen kurumasına dikkat edilmelidir. Fazla nemi çıkarmak için parçalara hafifçe vurarak ve kurutarak bunu hızlandırabilirsiniz. Kalem ucunu herhangi bir şeye vurmayın, aksi takdirde ona zarar verirsiniz. Kaleminizi bir süre kullanmayacaksanız, mürekkebin kurumasını ve ucun tıkanmasını önlemek için saklamadan önce iyice temizlemelisiniz. Sayfamızda yer alan teknik çizim kalemi üretiminde uzmanlaşmış markların her bütçeye hitap eden seçenekleri bulunur. Ürünleri detaylı şekilde inceleyebilir, ihtiyacınıza en uygun seçenekleri satın alabilirsiniz.

Rapido kalemlerin kullanım alanları nerelerdir?

Bu kalemleri teknik çizimlerden plan ve şema çizimlerine, bilimsel – tıbbi illüstrasyonlardan yazı – tip tasarımlarına ve sanat çizimlerinden farklı illüstrasyonlara kadar çok geniş alanlarda kullanabilirsiniz.

Rapido teknik çizim kalemlerinin genel özellikleri nelerdir?

  • Teknik bir kalem normalde çeşitli çizgi genişliklerinde, bazen de ISO standartlarına uygun olarak üretilir
  • 0,03 mm'den 2,0 mm'ye kadar ve aralarında 14 genişlikte seçenekler vardır.
  • Genişlikte çok az değişiklikle, çoğu kalemden daha kararlı çizgiler sağlar
  • Çizim için uygun, kalıcı ve su geçirmez pigment siyah mürekkebe (bazen başka renkler de) sahiptirler.
  • Ucu metal değilse, size bir cetvel ya da başka şablonun kenarı boyunca metal çevresi olur.

Farklı kullanımlar için farklı rapido kalem seçenekleri var mıdır?

Fırça uçlu, keçe uçlu ya da metal uçlu modeller farklı çizim formları için tercih edilir. Farklı kullanımlar için tercih edebileceğini bazı rapido kalem ve kalem seti seçenekleri bulunur. İnci uçlu kalemlerin yanı sıra profesyonel sanat çizimleri için farklı setler de bulunur. Krom uçlu kalemler profesyonel çizimler için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca bazı modelleri yüksek kaliteli mürekkep sistemi ile teknik çizimlerde kolaylık sağlar.

Rapido kalemler ne kadar süre dayanır?

Eğer uygun şekilde kullanılır ve bakımı yapılırsa bu kalemleri uzun süre sorun yaşamadan kullanabilirsiniz?

Rapido kalemlerin fiyatları ne kadardır?

Çok çeşitli kullanım alanına yönelik rapido kalem bulunur. Bu sebeple bu kalemler için sabit bir fiyat söylemek mümkün değildir. Sayfamızdan ihtiyaçlarınıza göre uygun fiyatlı ürün seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz.