Türkiye'nin her yerine 750 TL ve üzeri kargo bedava!
Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

İletki

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

İletki, Diğer Adıyla Açı Ölçer

Matematik gibi alanlarda kullanılması gereken çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçlar birçok konuda avantaj sağlayarak matematiksel işlemlerin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanır.

Geometrik şekillerin açılarını doğru bir şekilde hesaplamak için bir çok araçlara ihtiyaç duyulur. Bu araçlardan biri de iletkidir. Yarım daire şeklindedidr ve üzerinde sayı ve dereceler bulunur.

İletki çeşitleri sıklıkla matematik derslerinde açı ölçüm işlemlerini gerçekleştirmek amaçlı tercih edilir. Bu ürünün başlangıç noktasını ölçeceğiniz açının orta noktasının üzerine yerleştirerek ölçüm işlemini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte teknik çizimle ilgilenen kişiler tarafından da tercih edilir.

Öte yandan farklı çeşitleri farklı materyalleriyle birbirinden ayrılır. İlkokul ve ortaokul öğrencileri tarafından çoğunlukla plastik olan seçenekleri tercih edilir. Plastik olan çeşitleri hafif yapısı ve pratik kullanım özelliğiyle çocuklar için daha avantajlıdır. Ayrıca iletki çeşitleri yalnızca öğrenciler tarafından değil, çeşitli meslek gruplarındaki kişiler tarafından da tercih edilir.

Özellikle mimarlık, mühendislik gibi teknik çizim gerektiren meslek dallarında ve mobilyacılık gibi sektörlerde de bunlardan yararlanmak mümkündür. Doğru bir şekilde ölçüm yapmak ve hatasız projeler oluşturmak için bu ürünün çeşitlerini kullanabilirsiniz.

Profesyonel anlamda oluşturulan projelerde sayısal değerlerin ve ölçüm işlemlerinin hassas bir şekilde yapılması gerekir. İki nesnenin birbirine bağlanması gibi işlemlerde ise açı ölçümü gereklidir.

Geometrik şekillerin ya da üç boyutlu nesnelerin açı değerlerini ölçmek için ise açı ölçer olmazsa olmazdır. Sayfamız üzerinden bu ürünleri inceleyerek, ihtiyacınıza yönelik olanları avantajlı fiyat seçenekleri ile satın alabilirsiniz.

İşlevsel ve Çok Amaçlı İletki Çeşitleri

İletki, diğer adıyla hesaplamak amacıyla kullanılır. Öğrencilerin matematiksel değerleri belirleyebilmesi ve bu doğrultuda dereceli çizimler yapabilmesi için bu aletler oldukça avantajlıdır. Ayrıca matematik öğrencilerinin yanı sıra çeşitli meslek gruplarında açıların ölçülmesini sağlamak için kullanılır.

Genellikle ahşap ya da metal gibi malzemelerin teknik çizimlerinde sayısal değerlerin ve açıların bilinmesi gerekir. İki parçanın monte edilmesinde, parçaların birbiriyle uyumlu olmasını sağlamak ve derecelerini tespit etmek önemlidir.

Aynı zamanda endüstriyel parça üretimlerinde de sayısal değerler kullanılır. Bu alanlarda uygulama yapmak için de son derece idealdir. Çoğunlukla okul döneminde kullanılmaya başlayan iletki çeşitleri sayesinde öğrenciler şekilleri tanıyarak bu şekilleri sayısal değerler çerçevesinde ölçmenin mantığını kavrar.

Özellikle de sınavlarda istenilen başarıyı elde etmek için bu gibi işlevsel araçların kullanımının bilinmesi ve kullanılması önem taşır. Üçgen, kare, dikdörtgen, daire gibi geometrik şekillerdeki açıları ölçerek matematikte çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen çeşitleri plastik malzemeden üretilir. Böylece ürünleri çok daha kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle teknik çizim gibi alanlarda çalışan meslek grupları tarafından da tercih edilir.

Gerek amatör gerekse profesyonel anlamda kullanabileceğiniz farklı modellerini sayfamız üzerinden kolayca inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda iletki çeşitlerini ister tek başına isterseniz de pergel ya da gönye gibi araçlarla birlikte satın almanız da mümkündür.

Bu doğrultuda sayfamızdan bu ürünleri inceleyerek kullanım amacınız doğrultusunda kendiniz için cetvel, pergel, gönye ve iletki çeşitlerinden oluşan işlevsel ve dayanıklı setler oluşturabilirsiniz.

İletkinin Kullanım Alanları ve Açı Ölçer Nerelerde Kullanılır?

İletkinin geniş bir kullanım alanı bulunur. Genellikle öğrenciler tarafından matematik derslerinde tercih edilirken farklı meslek grupları tarafından da kullanılır. Bu meslek gruplarının başında ise mühendislik ve mimarlık gelir. Bu gibi meslek gruplarında çalışan kişiler, üç boyutlu objelerin açılarını ölçmek amaçlı kullanır.

Aynı zamanda bu sayede hatasız ve başarılı projelere imza atabilirsiniz. Bununla birlikte mühendislik gibi alanlarda ve matematikte kullanılan modeller aynı değildir. Profesyonel anlamda kullanılan açı ölçer çeşitleri, metal olarak üretilir. Öğrencilerin kullandığı tasarımlar ise genellikle plastiktir.

Birçok kişinin hayatına ilkokul yıllarında dâhil olan bu aletler, farklı çeşitlere de sahiptir. Farklı çeşitleri sayesinde üçgen gibi geometrik şekillerin açı derecelerini hesaplayabilirsiniz. Öte yandan kullanım amacınız doğrultusunda açı ölçerleri, cetvel, pergel ve gönye gibi araçlarla birlikte kullanmanız mümkündür.

İletki nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Yarım çember şeklinde olan modellerinin ortasında bulunan işaret referans alınır ve düz şekilde tutulur. Ardından açı ölçerin çember kısmına bakılır ve denk gelen rakam o nesnenin ya da şeklin açısını oluşturur.

Rakamlar ise dereceyi belirleyen aracın üzerine onar farkla yazılıdır. Her rakam arasında da milimetrik çizgiler mevcuttur. Bu milimetrik çizgiler, arada kalan sayıları verir. Bunun yanı sıra iletki fiyatları ise marka ve modellere göre değişkenlik gösterir.

Genellikle metal olan çeşitleri daha yüksek fiyatlara sahipken, plastikten üretilen modellerin fiyatları daha uygundur. Sayfamızdan bu ürünlerin tüm çeşitlerini inceleyerek gerek meslekteki gerekse eğitim hayatındaki başarınızı artırabilirsiniz. Üstelik düzenli gerçekleştirdiğimiz indirim ve kampanyalardan da yararlanabilir, bütçenizi sarsmadan tüm alışverişinizi yapabilirsiniz.

Matematik ve Geometri Dersleri İçin İletki Seçenekleri

İletki genellikle öğrenciler tarafından matematik ve geometri gibi derslerde tercih edilir. Çocukların aritmetiği sevmesi ve matematik derslerinde başarı elde etmesi için bu gibi yardımcı araçları satın alabilirsiniz. Cetvel, pergel, gönye ve iletki dörtlüsü, geometrik şekillerin çizilmesi ve açıların ölçülmesi gibi farklı alanlarda kullanılır.

Cetvelle sadece düzlemler çizilebilirken, pergel ile çember çizebilir, gönye ve iletki ile açıları hesaplayabilirsiniz. Öğrencilerin çoğunlukla dersleri daha net bir şekilde kavrayabilmeleri açısından uygulama yapması gerekir. Bu açıdan açı ölçer çeşitleri sayısal derslerde başarı sağlar.

Öte yandan bu ürünler üretildikleri malzeme bakımından birbirinden ayrılır. Üç boyutlu nesnelerin derecelerin ölçmek amaçlı geliştirilen metal olan modelleri daha farklı bir tasarıma sahiptir.

Ucu ok şeklinde uzun bir çubuğu bulunan modeller, elinizde tutuğunuz objelerin değerlerini ölçme işlevi görür. Çoğunlukla profesyoneller tarafından tercih edilen bu model, çeşitli meslek grupları için uygundur. Aynı zamanda mimarlık ve mühendislik gibi alanlarda çalışan kullanıcılar tarafından da bu işlevsel ölçüm aletinin çeşitlerinden yararlanılır. Bu gibi meslek gruplarında yardımcı araçlara ihtiyaç duyulur.

İletkiler üzerinde belli ölçeklerde sıralanmış değerler mevcuttur. Bu değerler aracılığıyla doğru veriler elde edebilirsiniz. Ayrıca açı ölçer türleri farklı açı çeşitleriyle de birbirinden ayrılır. Bu alanda kullanım amacınız doğrultusunda 180 derece ya da 360 derece gibi modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Sıklıkla kullanılan 180 derecelik olan çeşitleri yarım daireye benzerken, 360 derecelik çeşitleri tam bir yuvarlak şeklindedir. Çeşitli bilim dallarında kullanılmak üzere tasarlanan iletki ve çeşitlerini sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda kampanyaları takip ederek iletki çeşitlerini uygun fiyatlarla satın almanız mümkündür.

İletki nedir?

Çoğunlukla yarım daire, bazen ise açısına göre tam daire şeklinde bulunan, üzerinde sayı ve derecelerin yer aldığı araçlardır.

İletki ve gönye farklı mıdır?

İletki ve gönyenin kullanım amacı oldukça benzerdir. İletki gönye farkı nedir?

İletki, diğer adı açı ölçer olan genellikle dairesel veya yarım daire şeklinde olan ve üzerinde derece işaretleri bulunan araçtır. Genellikle 0 ile 180 derece veya 0 ile 360 derece arasında ölçüm yapılır. Geometrik şekil ve üç boyutlu objelerin birçoğunun açı değerini ölçmek mümkündür.

Gönye, genellikle "L" şeklinde olan ve genellikle 90 derece bir açıda çizim yapmaya yardımcı olan bir araçtır. Gönye ile sadece 30, 45, 60 ve 90 derecelik açıların ölçülmesi mümkündür. Gönyeler çoğunlukla cetvel veya cetvel setinin bir parçası olarak bulunur.

İletki hangi alanlarda kullanılır?

İletki, diğer adıyla açı ölçer nerelerde kullanılır? Sıklıkla matematik alanında, belli açıların ölçümünde veya çiziminde kullanılır. Aynı zamanda mimarlık ve mühendislik gibi alanlarda da iletki çeşitlerinden faydalanılabilir. Gemetrik şekilde ki açıyı ölçmeye ve başka üç boyutlu objelerin boyutlarını hesaplamak için kullanılır.

İletki çeşitleri nelerdir?

İletkiler genellikle üretildikleri malzeme ve açı değerleri açısından birbirinden ayrılır.

0 ile 360 derece arasında ölçüm yapabilen tam bir daire şeklinde olan dairesel iletken modeli, yüksek hassasiyet gerektiren uygulamalarda kullanılır.

0 ile 180 derece arasında ölçüm yapabilen yarım daire şeklinde olan yarım daire iletken modeli, en yaygın matematik ve geometri derslerinde ölçüm yapmak için kullanılır.

İletkenler genellikle plastik, metal veya camdan yapılır, ancak en yaygın malzeme plastiktir çünkü hafif, dayanıklı ve ekonomiktir.

İletki nasıl kullanılır?

İletki kullanmak oldukça kolaydır. Öncelikle ölçmek istediğiniz açının üstüne iletkiyi yerleştirmeniz gerekir. Daha sonra iletkinin cetvel tarafının açının kenarlarından biriyle çakıştırılması gerekir.

Ardından iletkinin merkeziyle birlikte açının köşesi üst üste getirilir. Açının diğer kenarının iletkinin üstünde göstermiş olduğu sayı ise açının ölçüsünü verir.