Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

Divit

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:
Toplam 41 ürün bulunmaktadır.

Antik dönemlerden bu yana estetik şıklığı ve fark yaratan çizgileriyle çok sevilen divit kalemler, farklı stillerde yazı yazmak isteyenler için bire bir. Güzel yazılarla ilgilenen veya kaligrafi gibi sanat dallarında ilerleyen herkesin çok severek kullandığı divit kalemlerle teknolojinin beraberinde getirdiği nostalji özlemini gidermek mümkün. Yalnızca sanatçıların veya kaligrafiyle ticari ürünler üretenlerin değil, güzel yazı yazmayla ilgilenen herkesin sahip olması gereken divitleri sizlere sunuyor, her birini kalitesiyle çok seveceğiniz bu tasarımlarla özgün ve karakteristik yazılar yazmanızı yardımcı oluyoruz.

Divit Kalem Nedir?

Güzel yazı yazmak için antik çağlardan günümüze kadar pek çok araç kullanılmış, her biri farklı yöntemlerle çalışan bu araçlar içerisinde en eskilerden biri olan divit ise günümüzde de saygın ve gösterişli yerini korumayı başarmıştır. Farklı malzemelerden üretilen veya farklı motifler işlenerek süslenen divitlerin özellikle güzel yazıya tutku duyanlar tarafından hala bir koleksiyon ve hobi gereci olarak yoğun ilgi görüldüğü söylenebilir. Kaliteyi ve asaleti temsil eden bu kalemlerle yazı yazmak kendi içinde beceri gerektirir ve alışmanızla birlikte ortaya kusursuz görünen yazılar çıkarmanız mümkün olur.

Güzel yazı ve hat sanatı ile para kazanan ve bu alanlarda ustalık yapanlar için divit kalemlerin yeri oldukça özeldir. Uç tipine bağlı olarak kendine has bir yazı stiline sahip olan bu kalemler, bu alanda gönül veren zanaatkarlar tarafından yeri doldurulamaz öneme sahiptir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu gibi sanatlar daha da değerli olmakta, haliyle divitlere saygınlığı artmaktadır.

Yalnızca meslek edinenlerin değil, eğlenceli aktivitelerle zamanını değerlendirmek isteyen ve doğrultuda hobiler edinenlerin de sık kullandığı divitlerle benzersiz yazılar yazmak mümkün. Örneğin kaligrafinin günümüz modern dekoratif objelerinde sıkça kullanıldığı görülebilir, bu doğrultuda tutuşu kolaylaştırılan, geliştirilmiş divitlere yönelebilirsiniz. Klasik bir duruşa sahip olsa da konforlu kullanım için yapı yönünden geliştirilen divitlerle eskiye göre çok daha rahat şekilde yazılar yazabilirsiniz.

Divitleri yalnızca kendi kullanımınız için değil, şık bir hediye almak istediğiniz yakınlarınızla paylaşmak için de tercih edebilirsiniz. Böylece sevdiklerinize hoş bir jest yapabilir, klas görünen divitlerle masalarını süsleyebilirsiniz. Özellikle mesleki açıdan sürekli yazı yazmak durumunda olan yakınlarınızın divit kalem çeşitlerinden çok memnun olacağı söylenebilir. Hediye verdiğiniz kişiler kolaylaştırılmış tutuşu, ancak nostaljik esintilere sahip görünümüyle divitleri keyifle kullanacaklardır.

Divitlerin kullanım şeklinden bahsederek bu ürünleri daha iyi açıklamak gerekirse, öncelikle hokkanın bu ürünleri kullananlar için vazgeçilmez olduğundan bahsedilmelidir. Mürekkebin yer aldığı küçük bir şişe formundaki ambalaj olan hokka, divitleri kullanmak için son derece gereklidir. Eski zamanlarda katiplerin masalarında yer aldığını gördüğümüz hokka ve divit ikilisi birbirini tamamlayan iki üründür. Basitçe, hokkanın içindeki mürekkep kalemin haznesine doldurulur, divitin haznesine akan mürekkep yazının yazılmasını sağlar.

Mürekkebin akmaması veya kolayca doldurulup sorun yaşatmadan çizgiler çekilmesini sağlaması için bu ürünlerde her zaman kaliteli markalara güvenilmelidir. Divitleri en etkili şekilde kullanabilmek için markanın size sunduğu hokkalar, mürekkep ve uç çeşitleri son derece önemli olmakta, divitin yapısı hem rahat yazmanız hem de stilinin sizi yansıtmasını sağlamak için mutlaka incelenmelidir.

Divit Kalemlerin Yapısı

  1. yüzyıldan bu yana pek çok alanda kullanılan ve özellikle el işçiliğiyle üretilen tasarımları yazılarla süslemede tercih edilen divit ve hokkalar, el yazısı için en çok kullanılan araçlardan biridir. Katip gibi el yazmasına odaklanılan mesleklerde uzun yıllar boyunca tek araç olarak kullanılan bu kalem çeşitleri günümüzde dekorasyon veya koleksiyon objelerinde ya da hobi amaçlı çalışmalarda kullanılmaktadır.

Osmanlı dönemini andıran etnik ve orijinal görünümü ile kullanıcısını adeta geçmişe götüren divit kalemler, günümüzde geçmişten ilham alınarak tasarlanan pek çok çeşide sahiptir. Osmanlı tarzına sadık kalınarak geliştirilen tasarım çeşitlerinde gövde için koruyucu bir kabza bulunmaktadır. Bu tarz divit tasarımları elbette değişken olmakla birlikte genellikle 2 ila 3 cm. genişliğe ve 20 ila 25 cm. uzunluğa sahiptir. Kabzanın ucunda bir çıkıntı oluşturacak şekilde monte edilen hokka ve divitler, eski dönemlerde kullanan kişinin bel kuşağına takıp rahatça kullanımı için bu şekilde gelişmiştir.

Farklı çeşitleri bulunmakla birlikte genellikle kalemlerin kabzası metalden üretilmekte ve iyi şekilde muhafaza etmeyi gerektirmektedir. Örneğin neme ve küfe maruz kalan bir kalem artık istediğiniz verimi veremeyecek ve uzun yıllar aynı şekilde kullanmak istediğiniz divit kalemlerinizi dikkatli kullanmanız gerekecektir. Modelleri özgün ve korunması gereken özel ürünler kılan bir diğer özelliği de elbette el işçiliğinden ileri gelir. Desenlerinin ve üzerine işlenen incelikli süslerinin ilk günkü gibi parlak ve zarif kalması için divit kalemlerin hem uç hem gövde kısımlarının neme, ısıya ya da güneşe maruz bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

Divit modellerine yakından baktığımızda yalnızca metalin kullanım şekli bakımından değil, süsleme için tercih edilen eklemelerin de çeşitlilik kazandırdığı görülür. Örnek vermek gerekirse bu kalemlerde tüy kullanarak yapılan süslemelere son derece sık rastlanır. Bu tarzdaki kalemlerin geçmişi bir hayli eskilere dayanmakta, hatta geçmiş yüzyıllarda aristokratlar tarafından kullanıldığı bilinir. Antik dönemlerden bu yana bilgileri yazıya aktararak kalıcılığını sağlamak ve nesilden nesle aktarmak için kullanılan tüylü kalemler, günümüzde de masanızda benzersiz bir his uyandırarak şıklığını sergileyecektir.

Divit kullanımı ve orijinal stili eskilere dayansa da elbette tüm modellerde yenilikçi özellikler birlikte günümüze entegre edildiklerini gösteren detaylar bulunur. Bu modeller hem konforlu bir kullanım için daha ergonomik şekilde dizayn edilmiş hem de sert gövdelerini tutarken mürekkebin kağıda daha seri ve kolay akmasını sağlayacak şekilde geliştirilmişlerdir. Yazı yazmak için kullanılan divit ve uçlarda nasıl bir tasarım yapısı tercih edilmesi gerektiği tamamen zevkinize ve ihtiyaca bağlıdır. Ancak el yapımı sanatları süslemek için kullanılan divitlerde bu mürekkebi kolay aktarma ve uzun süre rahat kullanım avantajları soluksuz çalışmalara büyük destek sağlamaktadır.

Divit kalemleri incelerken bu özel tasarıma sahip ürünlerde hem istediğiniz yazı tipini sağlayacak tasarımlara hem de bütçenize uygun bir fiyata sahip olan modellere yönelmek istersiniz. Bu durumda kaliteyi düşük maliyetle sunabilen markaları değerlendirmeniz gerekmekte, modern kaligrafiyle de hat sanatıyla da uğraşanlar için bir buluşma noktası olan güvenilir markaları tercih etmeniz önerilmektedir.

Divit Kalem Kullanım Alanları

Güzel yazı yazmaya ve estetik bir masa görünümünü tamamlamaya dayanır olsa da divit kalemlerin fonksiyonları bu görevlerin ötesine geçebilir. Günümüzde aldığı portatif ve dayanıklı formu sayesinde illüstrasyon, karikatür çizim, teknik çizim, portre çizimi gibi pek çok alanda divit kalemlerden faydalanılabilir. Eğik veya düz olarak birbirinden ayrılan modellerden bu sanat dallarından hangisiyle ilgilendiğinize göre seçim yapabilir, ayrıca düz uçlu olanların en sık kullanılan versiyonlar olduğunu da bu noktada bilmelisiniz.

Değişebilir divit uçları sayesinde eğik yazmayı gerektiren durumlarda eğik uca geçiş yapabilir veya aynı şekilde düz uçları dik bir tutuşla gerçekleştireceğiniz çalışmalar için kullanabilirsiniz. Kullanımına dair bilgi sahibi olduğunuzda daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak olan divitlerin eğik uçları tercih ettiğinizde nispeten daha zor tutulduğunu bilmelisiniz. Düz uçlu olanları tercih etmek bu noktada bir avantaj gibi görünebilir, ancak bu alandaki uzmanlığınıza göre eğik uçlarla iddialı çalışmalar yapmayı da düşünebilirsiniz.

Kullanım alanlarına göre çeşitlendiği gibi kullanıcının zevkine göre farklı uçlara da sahip olması gereken divit kalemler, genellikle takılıp çıkarılabilir uç kısmının set şeklinde sunulduğu paketlerle alınır. Bu sayede çalışmaya veya yüzeye göre uç değişimi yapılabilir ve farklı stiller arasından seçim yapma şansı elde etmek için tek ürün yeter.

Koleksiyonculukla ilgilenenlerin ve tarihi parçalardan hoşlananların masa setinde görmeyi tercih ettiği divit modelleri yalnızca dekoratif amaçlı da kullanılabilir. Makam masası veya çalışma masası üzerinde şık ve nostaljik görünen parçalar bulundurmayı sevenler için yine divitlerin iyi birer seçim ya da hediye alternatifi olduğundan bahsedilebilir. Uç çeşitlerini yanına dizerek tüm parçalarını sergileyebileceğiniz veya kutusunda saklayarak şık bir dekorasyon oluşturmanıza yardımcı olmasını istediğiniz divitlerde birbirinden gösterişli alternatifler bulunmaktadır.

Divit Kalem Nasıl Kullanılır?

Modeline bağlı olarak kullanım şekli de değişken olan divit kalemleri günümüzde en yoğun şekilde kaligrafiyle ilgilenen kişiler tarafından tercih edilmekte, modeller de bu doğrultuda gelişmektedir. Ancak hat sanatıyla ilgilenen ustaların da bu kalemleri kullanmasından yola çıkan üreticiler hattatların farklı ve özgün uçlara ihtiyaç duyduğunu düşünerek bu doğrultuda da modeller üretmişlerdir.

Parmakların arasına alındığında ele rahatça oturan ve bu sayede elde rahatsızlığa neden olmadan uzun süre kullanılabilen divit kalemler, hafifliği sayesinde de kullanımı kolaylaştırmaktadır. Genel olarak bu kalemleri kullanmak için önce uç kısmı mürekkebe batırılır, ucun küçük haznesine dolan mürekkep kağıt gibi yüzeylere temas ettiğinde yavaşça dökülerek yazı yazmayı sağlar. Bunun için divitleri hokkalarla birlikte kullanmaya ihtiyaç duyabilir, uca bağlı olarak farklı sıklıklarda kalemi hokkaya batırabilirsiniz.

Mürekkebin uç üzerinde kalma süresi divitin modeline bağlı olarak değişirken kısa süreyle mürekkebi haznede tutan modeller daha çok çizim yapanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu modellerle keskin ve kısa çizgiler çizerek net görünümlü şablon veya çizimler yapılabilir. Söz konusu uzun metinler veya günlük gibi defterlere yazı yazmak olduğunda ise genellikle mürekkebi daha uzun süre tutan uzun boğumlu modeller tercih edilir. Uç kısmı uzun olan divit modelleri mürekkebi absorbe ettiğinden uzun soluklu yazı veya çizimler için daha ideal olacaktır. Mürekkebin divitte kalma süresinden yola çıkarak amacınıza uygun kalemi veya ucu bulmanız mümkündür. Bu sayede hem sizi daha rahat ettirecek hem de yazı stilinizi yansıtacak ideal seti bulabilirsiniz.

Divit kalemleri alacak olan pek çok kişi daha önce bu ürünleri denemediği için çekimser kalabilmektedir. Oysa deneyim seviyesinden bağımsız şekilde son derece rahat kullanılabilen bu ürünler deneyim kazandıkça daha da etkileyici sanat eserleri üretmenize yardımcı olabilir. Kalemlerin uç kısmı ideal bir esnekliğe sahiptir ve bu sayede içine batırdığınız mürekkebi tek seferde kağıda boşaltmayacak bir yapı kazanır. Mürekkebi ucun haznesine doldurduktan sonra kağıt üzerinde son derece doğal ve akıcı yazılar yazmak mümkün hale gelir. Yani mürekkep akma ya da çevreye dağılma gibi endişe oluşturan problemlere neden olmayacak bir tasarıma sahiptir.

Mürekkebin divit kabzasından nasıl çıkarılabileceği yani ürünün nasıl temizlenmesi gerektiği ise bir diğer soru işareti olsa da yine bu işlem de bir hayli pratiktir. Divit kaleminizi dilediğiniz gibi kullandıktan sonra kuru bir peçete veya kolonyalı mendil ile uç dahil tüm bileşenleri temizleyebilir ve seti yerine koyabilirsiniz. Bu setlerin parçaların özenle yerleştirildiği şık görünümü ise kaleminizi ve yardımcı elemanlarını sergilemeniz için oldukça ideal bir uyuma sahiptir.

Divit Kalem Model ve Çeşitleri

Farklı malzemelerden üretilmenin yanında farklı süsleme veya yapı seçeneklerine de sahip olan divit kalemlerde sizleri oldukça geniş bir ürün yelpazesi beklemektedir. Seçilen modelin hem ihtiyaca ve kullanım alışkanlıklara uygun olması hem de görsel detayları ya da malzeme seçimiyle sizi yansıtması oldukça önemlidir. Bu doğrultuda hem kaliteye hem de tarza dikkat etmeniz önerilir.,

Divit tasarımları her ne kadar eski dönemleri anımsatan birer antika görünümüne sahip olsa da bu alanda da geniş bir çeşit aralığından bahsedilebilir. Bu sayede sevdiğiniz materyallerin yanı sıra sizi yansıtan renkler veya desenler arasından da seçim yapmak mümkün hale gelir. Divit kalemler sıklıkla renkli tüylerle süslenmekte, bu sayede hem antik döneme çağrışım yapmakta hem de daha dikkat çekici bir görünüm kazanmaktadır. Bu nedenle sıklıkla tüy kalem olarak da anılan divit kalemlerde tüy kullanımı adeta bir klasiktir.

Nostaljik görünümü kadar doğallığıyla da çok sevilen ahşap, divit kalem üretiminde sık görebileceğiniz malzeme seçeneklerinden bir diğeridir. Abanoz, kızıl sandal veya meşe gibi sertliğiyle bilinen ağaçlardan üretilen ve bu sayede düşme, çarpma gibi kazalar için dayanıklılık kazandırılan divitler, geçmiş dönemlerden ilham alınarak süslenmektedir. Böylece ahşabın kendine özgü dokusuyla el işçiliği bir araya gelmekte ve ortaya son derece şık yüzey görünümleri çıkmaktadır.

Hat sanatında sıkça kullanılan divit kalemler, bu sanatın çıkış yeri olan Osmanlı’ya dair etnik esintiler taşır. Divitlerin hokka kabzasıyla birlikte bel kuşaklarında taşındığı günlerden bu yana bir hayli uzun zaman geçse de bazı detaylarda bu dönemi yansıtan özellikler görülebilir. Eskilerden günümüze bir miras olarak gelen divitlerde, stantlarında veya hokkalarda antika görünümü veren işlemelerin yer alması şaşırtıcı değil. Ancak günümüzde daha sağlam ve daha pratik ürünler geliştirme çabası, bu orijinal görünümü etkilemeden tasarımlara yansıtılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

  • Dolma kalem ve divitlerinfarkı nedir?

İki kalem türü de geçmişte statüye fikir veren özel tasarımlara sahip olsa da ikisinin birbirinden ayrıldığı en önemli nokta mürekkebin dolum şeklidir. Dolma kalemlerin içerisinde mürekkebin uzun süre kullanılmasını sağlayan doldurulabilir bir hazne mevcuttur ve bu kartuş kısmını basınç farkıyla yani basılı tutarak doldurmak gerekir. Divitler ise ucu mürekkebe daldırılarak kısa süreli dolum sağlar. Uca bağlı olarak mürekkebin nasıl çizgiler oluşturduğu veya ne kadar süre kesintisiz kullanılabileceği değişir.

  • Divit kalemlerin sağa eğik veya düz olması neyi ifade eder?

Kaligrafiyle ilgilenenler için kalemin farklı uçlarından faydalanarak yazı tiplerinde çeşitlilik sağlayabilmek önemlidir. Bu doğrultuda kaligrafiye özel divit uç setleri bulunmakta, bunlar da genellikle sağa eğimli olmaktadır. Düz kalemler elde daha konforlu bir tutuş ve daha uzun süre boyunca rahat kullanım vaat etse de sağa yatık uçların kendine özgü stili sanatçılar için daha ideal olabilir.

  • Hokka olmadan diviti kullanılamaz mıyım?

Mürekkebin konduğu ve küçük cam ya da plastik kavanoz formundaki haznelere hokka denmekte, divitlerin ayrılmaz bir parçası olan hokka sayesinde divit kalemleri kullanmaya devam etmek mümkün olmaktadır. Mürekkebinizi orijinal ambalajında saklayarak kullanmanız mümkünse yanınızda ekstra hokka taşımanıza gerek olmayabilir. Ancak iki tasarım birbirini görsel olarak da tamamladığından iki ürünün birbiri için önemli olduğu söylenebilir.

  • Set halinde satılan divit uçlarının yanında belirtilen numaralar ne anlama gelir?

Divitlerle kullanacağınız uçlar sadece stil değil, kalınlık yönünden de birbirinden ayrılır. 1, 2, 2.5, 3 veya 4 gibi milimetrelik değerlere sahip olan bu uçların kalınlığı, yanında verilen numaralarla ifade edilir.

  • Divitlerde ahşap mı metal mi kalem gövdesi tercih edilmelidir?

Her iki malzeme de divit dizaynında sıkça karşımıza çıksa da bu noktada görsel zevkleriniz ve kullanım şekliniz doğrultusunda karar vermeniz gerekir. Divitlerin metal gövdeli olanları daha ağır bir yapıda olduğu için daha sert vuruşlar ve daha etkileyici bir görünüm sağlayabilir. Ancak ahşabın natürel görünümü ve hafifliği de yine beğenilen seçeneklerden bir diğeri olabilir.