Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

Guaj Boya Seti

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:
Toplam 25 ürün bulunmaktadır.

Resim sanatıyla ilgilenen herkesin bildiği en temel malzemelerden biri olan boyaların içinde en sık tercih edilenlerden biri olan guaj boyalar, farklı renklerin bir araya geldiği setlerle sunulmaktadır. Kendine özgü dokusu ve suluboya ile yağlı boyanın ara formu denebilecek farklı yapısı ile resim ve sanatseverlerin sıkça kullandığı guaj boya seti ile harika eserler üretilebilir. Pratik kullanımı ve öne çıkan avantajlarıyla sevilen resim malzemelerinden guaj boya seti seçeneklerini sayfalarımızda inceleyebilir, uygun fiyatların yanı sıra saygın markaları tercih etmenin keyfini de bizimle yakalayabilirsiniz.

Guaj Boya Seti Nedir?

Tarihi antik Mısır uygarlığına dek uzanan guaj boyalar, düşük ışık geçirgenliği nedeniyle asırlar boyunca pek çok sanat eserinde kullanılmıştır. Hatta Rönesans Dönemi’nde de sıklıkla kullanılan bu boya türü, tuval ya da keten bezlere yapılan tarihi resimlerin başrolünde yer almaktadır. Sanat tarihine damga vuran pek çok önemli ressamın ölümsüz eserlerinde yer verdiği guaj boya seti çeşitleri zaman içinde yaygınlaşmış ve guaj boya seti öğrencilerden hobi amaçlı çizerlere, amatörlerden profesyonellere pek çok kişinin favori malzemelerinden biri olmayı başarmıştır.

Guaj boya renklerini tekli tüpler içerisinde almak mümkün olduğu gibi bu boyayla çalışanlar için guaj boya seti seçenekleri de bulunmaktadır. Farklı sayıda renkten oluşan guaj boya seti çeşitleriyle kağıt ve tuval başta olmak üzere pek çok zemin üzerine rahatlıkla resim yapılabilir. Markadan markaya değişmekle birlikte, suluboya fırçalarıyla kullanılabilen guaj boya seti içerisinde bu boyaya özgü fırçalar da bulunabilir. Guaj boya seti ile hangi fırçayı kullanmanız gerektiğini ise hem resmin detaylarına hem de rengin yoğunluğuna göre belirlemeniz mümkündür.

Guaj Boya Seti Özellikleri

Guaj boya seti içerisindeki boyalar bazıları tarafından opak suluboya olarak adlandırılmakta, bunun nedeni ise guajın daha yoğun renk pigmentlerine ve bağlayıcı maddelere sahip bir suluboya olarak üretilmesidir. Dekstrin ya da akasya zamkı gibi farklı bağlayıcı maddelerle yoğunluk kazandırılan guaj boya seti boyaları, dilediğiniz takdirde su ekleyerek inceltilebilir. Guaj boya seti içerisindeki boyaların tıpkı suluboya gibi yağlı boyayla da bazı benzer özellikleri bulunmaktadır. Işık geçirgenliğinin oldukça düşük olması ve yoğun kapatıcılığı ile yağlı boyaları anımsatan guaj boya seti bileşenleri, inceltmek için kullanılan suyun yoğunluğu arttırıldıkça suluboya etkisini göstermektedir. Bahsedilen bu geçiş formu özelliklerinden yola çıkılarak guaj boya seti içindeki boyaların ne kadar çok yönlü ve zengin bir kullanım alanına sahip olduğu fark edilebilir.

Kalitesiyle tanınan Faber Castell, Talens gibi markalar başta olmak üzere pek çok marka tarafından guaj boya seti içerisinde başlangıç düzeyine uygun malzemeler sunulur. Yoğunluklu kullanım için 24’lü guaj boya seti veya küçük çaplı çalışmalar için 6’lı guaj boya seti tercih edilebilir. Tekli satın alındığı takdirde tüp gramajları gereği bir renge sahip olmak daha maliyetli olabilir, ancak guaj boya seti tercih etmeniz halinde hem birden çok rengi elinizin altında bulundurarak özgürce resim yapmanın rahatlığına hem de tüp başına daha az ödemenin avantajına sahip olabilirsiniz.

Guaj Boya Seti Nasıl Kullanılır?

Farklı markaların guaj boya seti çeşitlerinde yalnızca tüp boyalar bulunabileceği gibi, guaj boya seti içerisinde fırça gibi malzemeler de bulunabilir. Boyalar yapısı gereği kolayca birbiriyle karışabilir, yeni renkler elde etmek istediğinizde bu durum bir avantaj olsa da kullanım sırasında dikkatli olmak gerekir. Örneğin guaj boya seti ile çalışırken renk geçişleri sırasında fırçayı temizlemek gerekmekte, guaj boya seti renklerine uygun genişlikte palet kullanılması önerilmektedir.

Tercih edilen guaj boya seti ne kadar kaliteli olursa olsun, markadan bağımsız şekilde boyanın yapısı gereği kuruma sonrasında hafif renk değişiklikleri söz konusu olabilir. Bu nedenle hayal edilen rengi tam anlamıyla yakalamak için önceden deneme çalışmaları yapılabilir. Ayrıca boyama yapmadan önce yumuşak dereceli eskiz kalemlerinden yardım alarak ana hatları belirlemek de guaj boya seti ile yapacağınız çalışmalardan daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Guaj Boya Seti Çeşitleri

Genellikle guaj boya seti içerisinde beyaz ve siyah gibi ana renklere yer verilmekte, bu sayede eldeki renklerin tonunu daha koyu veya daha açık hale getirmek mümkün olmaktadır. Ayrıca yenilikçi markalar tarafından guaj boya seti içerisine farklı renk seçenekleri ilave edilmekte, bu sayede ilginç efektler oluşturmak kolaylaşmaktadır. Örneğin altın, bronz ve gümüş renklerinden oluşan metalik guaj boya seti çok sevilen guaj boya seti seçeneklerinden biri olarak öne çıkmakta, metalik renklerin yanı sıra neon yani fosforlu renklerden oluşan guaj boya seti de tercih edilebilmektedir. Her ne kadar doğru rengi yakalamak için sayısız kombinasyona sahip olsanız da guaj boya seti içindeki 3’ten fazla rengi karıştırmanın önerilmediğini ve en sık kullandığınız renklerin yer aldığı guaj boya seti çeşidini tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Guaj Boya Seti Kullanım Alanları

Yüksek kapatıcılığı sayesinde eğitim almakta olanların veya resme yeni başlayanların tercihleri arasına girmeyi başaran guaj boya seti alternatifleri, sadece resim sanatı için kullanılmamaktadır. Hat, tezhip ya da minyatür sanatlarında veya tekstil ürünlerinde de guaj boya seti çeşitlerinin sıkça kullanıldığı görülebilir. Guaj boya seti bu geleneksel sanatlar için temel malzemelerden biri olurken, aynı zamanda karikatüristler ve çizgi roman çizerleri de guaj boya seti kullanabilmektedir. Kısaca hem klasik hem de modern pek çok çalışmada guaj boya setlerinden faydalanılabilir.

Sık Sorulan Sorular

  • Guaj boya seti ile birlikte hangi kağıdı kullanmak gerekir?

Guaj boya hemen her eskiz kağıdı veya çizim kağıdı dokusu ile uyum gösterse de yapısı gereği en az 180 gr. kağıtlarla birlikte kullanılması önerilmektedir.

  • Guaj boya seti ile hangi fırçaları kullanmak gerekir?

Bazı guaj boya seti çeşitleri içerisinde kendi fırçası veya fırça seti bulunurken, bazı setler sadece boyadan oluşmakta ve ekstra fırça temin etmeyi gerektirmektedir. Yapacak olduğunuz resimlerde yer vereceğiniz detayları veya yüzey genişliğini düşünerek elinizde bulunan fırçaları kullanabilir veya yenilerin özelliklerini inceleyebilirsiniz.

  • Guaj boya seti hangi yüzeyleri boyamak için kullanılabilir?

Guaj boya seti içerisindeki tüp boyalar ve fırça gibi yardımcı malzemeler hemen her yüzey için uygundur. Kapatıcılığı yüksek olan bu boyalarla kumaş, ahşap, plastik veya metal gibi farklı yüzeyleri kolaylıkla boyayabilirsiniz.

  • Guaj boya seti markaları nelerdir?

Sayfalarımızdan güvenle ve avantajlı fiyatlarla temin edebileceğiniz pek çok farklı guaj boya seti markası bulunmaktadır. Yüksek kalite guaj boya seti ve resim malzemeleriyle sanat dünyasında sıkça anılan bu markalar arasında Faber Castell, Daler Rowney, Lefranc, Maries veya Talens gibi prestijli isimler yer alır.

  • Guaj boya setiyle yapılan çalışmalar silinebilir veya değiştirilebilir mi?

Guaj boya seti içinde gelen boyalar hızlıca kurumasına rağmen sonradan su yardımıyla silinebilir ve rötuşlar yapılabilir. Ancak renk yoğunluğu nedeniyle bu değiştirme işlemi sırasında oldukça dikkatli hareket edilmelidir.