Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

Parmak Boyası

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:
Toplam 26 ürün bulunmaktadır.

Parmak Boyası Çeşitleri

Renkli parmak boyası çeşitleri henüz okul çağına gelmemiş veya okul çağının erken dönemlerinde olan miniklerin üreticiliğini pekiştirmek içim sıkça tercih edilen araçlardan biridir. Hem bedensel hem zihinsel gelişimini destekleyen bu eğlenceli ve eğitici boyalarla çocukların hayal dünyasına benzersiz katkılar sağlanabilir, oyun ve eğlence saatleri sanatsal birer faaliyete dönüşebilir. Çocukların uzun süre boyunca cildinize direkt temas etmesiyle mutlaka güvenilir markalardan temin edilmesi gereken parmak boya çeşitlerinde en iyi içerik ve renk çeşitleri ise sayfalarımızda sizi beklemektedir.

Parmak Boya Nedir?

Bilindiği gibi çocukların okula hazırlık döneminde meraklı, enerjik ve üretken yönlerinin uygun araçlarla desteklenmesi son derece önemlidir. Parmak boya sayesinde fırça kullanmadan, doğrudan elleriyle sanatsal çalışmalar yapabilen çocuklar içinse bu gelişim desteği oldukça eğlenceli bir aktivite demektir.

Sanatsal kabiliyetleri desteklemek için erken dönemde her yaşta kullanılabilen parmak boya renk bakımından da bir hayli geniş çeşit aralığına sahiptir. Bu boyalardan istenen rengi fırça olmadan parmakla almak ve kağıt gibi istenen herhangi bir yüzey üzerine resim yapmak mümkündür. Ayrıca birden fazla çocuğun aynı anda aynı yüzeye resim yapması için de kullanılan parmak boyaları çocukların arasındaki iletişimi geliştirebilir, sanat yardımıyla sosyal bağları güçlendirebilir.

Parmak Boya Özellikleri

Parmak boyalarının özelliklerine yakından baktığımızda formüllerinin tamamen miniklerin kullanımına özgü şekilde geliştirildiği görülebilir. Örneğin kolayca kuruyan bu boyalar kağıt üzerinde rahatça resim yapmayı kolaylaştırır. Kumaş giysilere bulaşması durumunda ise su kullanarak kolayca temizlenebilir. Yine miniklerin boyalarla kirlenen elleri de su ve sabun yardımıyla kolayca temizlenebilir. Söz konusu koku olduğunda da yine çocukların sağlığı düşünülmekte ve boyaların kokusuz olmasına özen gösterilmektedir.

Parmak boyalarının yüzey üzerinde kolayca kuruması resim yapmayı daha kolay hale getirse de bazen kutusu açılan boyaların yüzeyleri zaman içinde kuruyabilir. Bu durumda boyaları hafifçe ıslatarak veya ıslak parmaklarla boyayı almaya çalışmak, ürünü yeniden kullanmanızı sağlar. Bu sayede aynı ürünle uzun süre boyunca renkli ve eğlenceli boyamalar yapmaya devam edilebilir.

Parmak Boya Ne İçin Kullanılır?

Erken dönemlerde hayal gücünün desteklenmesi, yeteneklerin açığa çıkarılması ve üretkenliğin gelişmesi gibi amaçlarla parmak boyası gibi renkli ürünler tavsiye edilir. Küçük yaşlardaki çocukları hem sanatın renkli yönüyle tanıştırmak hem üretmeye motive etmek hem de sanatsal kabiliyetlerin gün geçtikçe daha da ilerlemesini sağlamak için bu boyaları kullanmak harika bir seçenektir.

Çocukların gelişme çağında sürekli desteklenme gereksinimi duyan yaratıcılığı ve merak duygusu, bu gibi renkli ve eğlenceli ürünlerle açığa çıkarılabilir. Bu nedenle fırça gibi yardımcı ürünler olmadan sadece elleri kullanarak resim yapabilmek onlar için yalnızca bir oyun değil, çok yönlü bir eğitim anlamına da gelir.

Parmak Boyası Nasıl Kullanılır?

Genel olarak parmağın uçlarının yumuşak boya yüzeyine dokundurulmasına ve boyayı alan parmaklarla kağıda çizim yapılmasına dayanan parmak boyasının kullanımı keyifli olduğu kadar da basittir. Ancak markaya göre parmak boyalarının kullanım şekli bazı detaylarda birbirinden ayrılmakta, tercih edilen ürünün içeriğine göre yenilebilir parmak boyası gibi alternatifler görülebilmektedir. Özellikle minik çocukların ellerini yüzüne ve ağzına götürme ihtimalinden yola çıkılarak üretilen bu boyalar, ailelerin ve eğitmenlerin gönül rahatlığıyla resim yaptırmak için tercih ettiği ürünler arasındadır.

Parmak boyalarını ayrı ayrı tüpler içerisinde satın almanız mümkün olduğu gibi 3’lü, 4’lü veya 6’lı setler halinde de alabilirsiniz. Burada boyaların ne sıklıkla kullanıldığı ve ne kadar hızlı tüketildiği gözetilerek daha ekonomik seçimler yapılabilir. Örneğin sınıf ortamı için tüp şeklindeki boyaların gramaj itibariyle daha uygun olduğu görülebilir. Söz konusu az sayıda kullanım ve sınırlı paylaşım ise her rengi ayrı ayrı almak yerine küçük bir set alarak da çocukların eğlenerek öğrenmesi desteklenebilir.

Parmak boyalarının kullanım ipuçlarına geldiğimizde ise oldukça yaratıcı fikirler verilebilir. Örneğin klasik şekilde kağıt üzerine parmak boyası resimler çizmek çok eğlenceli olsa da daha kalabalık gruplar için büyük boy kartonlar alınabilir ve çocukların yan yana oturarak eğlenmesi sağlanabilir. Bu sırada bir çocuğun çizimini diğeri tamamlayabilir ve ortaya herkesin parmaklarının değdiği ortak çalışmalar çıkabilir.

Parmak boyalarıyla resim yapılabilecek yüzeyler konusunda sınır tanımadan düşünmek mümkün. Yalnızca kağıt ve karton değil, ahşap bloklardan kumaşlara kadar pek çok yüzey üzerinde renkli çalışmalar yapılabilir. Bu sayede çocukların üretici yönlerini farklı malzemelerle desteklemek ve duyu gelişimleri için değişken yüzeylerin verdiği farklı hislerden beslenmelerini sağlamak, eş zamanlı mümkün olabilir. Resim yapmakla sınırlı kalmayan minikler, öğrendiği sayıları veya harfleri de bu boyalarla çizerek daha iyi hatırlayabilir.

Parmak Boyası Markaları

Pek çok popüler resim ve kırtasiye malzemeleri üreticisinin farklı sayıda renk içeren parmak boyası setleri bulunmaktadır. Bunlar arasında Südor, Nova Color gibi içeriğiyle bu alanda en çok tercih edilen markaların yanı sıra Faber Castell gibi sık duyduğunuz öncü isimler de yer alır. Markaların tamamı ne yazık ki aynı güvenilir ve temiz boya içeriğini sunamamakta, çocukların elleriyle kullandığı ve doğrudan temas ederek vücudunun pek çok bölgesine bulaştırdığı bu boyalarda kaliteden asla şaşmamak gerekmektedir.

Göz alıcı ve capcanlı renkleriyle çocuklarınızın hayal gücünü hiç olmadığı kadar neşeli şekilde destekleyecek olan parmak boyalarında aradığınız güveni ürünlerimizde bulabilirsiniz. İster tekli ister set halinde almayı diliyor olun, her durumda sağlıklı ve temiz içeriği gibi renk alternatifleriyle de çok sevilen parmak boyalarında kalitenin uygun fiyatlarla bir araya geldiğini bizimle keşfedebilirsiniz. Tüm markaların set halinde veya tüp içindeki parmak boyalarını inceleyebilir, miniklerin en sevdiği renkleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

  • Parmak boyasında hangi renkler vardır?

Parmak boyası setlerinde genellikle sarı, yeşil, mavi, beyaz ve siyah gibi ana renklere yer verilmekte, ancak bu renklerin her biri boyaları karıştırılarak başka bir renge dönüştürülebilmektedir. Tekli satılan boyalarda ise lacivertten hardal sarısına kadar pek çok ara tonu bulabilirsiniz.

  • Parmak boyası hangi yaş aralığı için uygundur?

Orijinalinde 0 – 5 yaş aralığı hedeflenerek üretilen parmak boyası çeşitleri resim yöntemine veya uygulama alanına göre daha büyük yaşlardaki çocukların da ilgisini çekebilir. Örneğin okul ortamındaki sanatsal oyunlarda bu boyaları tercih etmek, 8 yaşına kadarki çocukların da yaratıcılığını geliştirmesini sağlayabilir.

  • Parmak boyası içeriği çocuklar için uygun mudur?

Piyasadaki pek çok resim malzemeleri ve kırtasiye ürünleri satan markanın parmak boyaları ürettiği görülebilir, ancak bu markaların sadece gerçekten bu alanda uzmanlaşan veya boya içeriği üretiminde saygınlık kazananları tercih edilebilir. Çocukların hassas ciltleri düşünülerek özel şekilde formülize edilmesi gereken bu boyalarda, tercihinizi kalitesiyle öne çıkan ve bilindik isimlerden yana yapmanız önerilir.

  • Parmak boyası fiyatları ne kadardır?

Setli veya tekli alıma göre fiyatları değişen bu boyaların, üretici markaya göre de fiyatları değişebilir. Bu noktada almak istediğiniz gramaj veya çocuğunuzun kullanmaktan keyif aldığı renklere odaklanmanız gerekir. Çünkü her biri uygun fiyat aralıklarıyla tanıtılan markalarımız sayesinde, kaliteli içeriklerle ekonomik seçeneklere aynı anda sahip olunabilir.

  • Parmak boyası setleri kaçlıdır?

Boyaları birbirine karıştırarak yeni renkler oluşturma heyecanı ve canlı renklerin tamamını kullanarak bir resmi en yaratıcı haliyle ortaya koyabilme özgürlüğü, her çocuk için önemlidir. Bu noktada boyaların set şeklinde satılan versiyonları, çocukların tıpkı bir renk paleti kullanır gibi resim yapmasına yardımcı olur. Bahsedilen setler 3’lü, 4’lü veya 6’lı olabilir. Hangi renklerin arzu edildiğine göre daha kolay taşınabilir veya daha bol renkli setler tercih edilebilir.

  • Parmak boyasının temizliği kolay mıdır?

Parmaklardan temizlemek için sadece su ve sabunla yıkamanın yeterli olduğu bu boyalar, giysiler üzerinden de kolayca çıkarılabilir. Bulaştığı yüzeyden suyla hızlıca arındırılan boyaların resim önlüğü olmadan da kullanımı mümkün olabilir.

  • Tüp parmak boyasının farkı nedir?

Çocukların tutma, kavrama ve sıkma gibi ince motor becerilerini geliştirmeye katkısı olan tüp şeklindeki boyalar sanatsal çalışmaların daha da eğlenceli hale gelmesini sağlayabilir. Ters çevirip sıktığınızda ambalajdan kolayca tahliye olan bu boyalarla geniş yüzeyler daha kolay boyanabilir. Özellikle el – göz koordinasyonunun gelişmesi hedeflenen çocuklarda tüp boyalar avantajlı olabilir.

  • Parmak boyası kapağı kapalı olduğu halde kurudu, ne yapmam gerekir?

Su bazlı bir boya çeşidi olan parmak boyası havayla temas ettiğinde hızlıca kurur. Bu nedenle kapağı kapalı kullanılsa da yüzeyinde kurumaya bağlı çatlamalar görülebilir. Üzerine az miktarda, damla damla su ilave edilen boyalar yeniden ilk günkü kalitesiyle kullanılabilir.