Gönye

Kesişen iki düzlemin oluşturduğu dik açıyı denetlemeye yarayan ve gerek dik açıları çizmek gerekse ölçmek amaçlı kullanılan üçgen şeklindeki araçlara gönye adı verilir. Bu ürünler hem bazı meslek gruplarında hem de öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılır. Özellikle ilkokulda matematik ve geometri derslerinde açı çizmek için gönye çeşitlerinden yararlanılır. Aynı zamanda mühendislik, mimarlık ve teknik çizim gerektiren meslek gruplarında da kullanımı yaygındır. Benzer şekilde bu gibi bölümlerde eğitim gören öğrenciler de gönye seçeneklerinden faydalanabilir. Bu ürünler üretildikleri materyal, boyut ve kullanım amaçlarına göre birbirinden ayrılır. Genel olarak plastik, metal ve tahtadan üretilen seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda kullanım alanınız doğrultusunda farklı derece ve boyutlara sahip çeşitler içinden tercihte bulunmanız mümkündür. Bu doğrultuda en çok tercih edilen ürünler arasında 45 derecelik ve 60 derecelik çeşitleri yer alır. Öte yandan gönye çeşitleri 12 cm’den başlayarak 60 cm’e kadar geniş bir boyut aralığına sahiptir. Bunun yanı sıra bu ürünler arasında sabit açılı, şapkalı, kıl, ayarlı açılı, basit bölüntülü, üniversal açı, optik açı ve saatli açı gibi birçok farklı seçenek mevcuttur. Sayfamız üzerinden ihtiyacınıza uygun gönye çeşitlerini inceleyerek, avantajlı seçeneklerle satın alabilirsiniz.

Gönyenin Geniş Kullanım Alanları

Gönye çeşitlerinin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunur. Mimarlık, mühendislik, matematik ve geometri gibi meslek gruplarının yanı sıra gönyeler sanayi ve marangozluk gibi alanlarda da kullanılır. Genellikle bu ürünler sanayide markalama ve kontrol aleti olarak tercih edilir. Bunlar eğer markalama amaçlı kullanılırsa, gönyeyi sabitledikten sonra bir kenarına markalama kalemini yaslayarak parça üzerinin çizilmesi gerekir. Açı kontrollerinde ise gönye açının bulunduğu iki parça arasına konulur ve açı sağlandıktan sonra parçalar sabitlenir. Bununla birlikte genellikle marangozluk, demircilik ve duvarcılık gibi alanlarda kullanılan çeşitleri, standart olanlara oranla daha farklıdır. Bu türler genellikle metalden üretilir ve L biçiminde iki kollu olarak tasarlanır. Mimarlık ve mühendislik gibi alanlarda tercih edilen çeşitleri ise genellikle ahşap ve plastik malzemelerden üretilir. Bu ürünler kullanım alanlarına göre farklı çeşitlere ayrılır. Bu doğrultuda gönye satın alırken öncelikle kullanım amacınızı belirleyebilirsiniz. Ayrıca tercih yaparken, bir kenarının milimetrik bölüntülü olduğuna ve bu kenarın çini mürekkebiyle çizime uygun olduğuna dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte teknik çizimlerde, gerçekleştireceğiniz projenin boyutuna bağlı olarak farklı santimetrelerde üretilen gönye modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Öte yandan gelişmiş yapıdaki çeşitlerinin bir ya da iki kenarı hareketli bir şekilde oluşturulur ve tespit vidası aracılığıyla istenilen açı ayarlanarak sıkıştırılır. Bu ürünler genellikle tek başına yeterli olsa da kimi zaman T cetveli gibi ek araçlarla da kullanılır. Farklı kullanım alanlarına yönelik üretilen gönye türlerini sayfamızdan inceleyerek, güvenle satın alabilirsiniz..

Dayanıklı ve İşlevsel Gönye Çeşitleri

Gönye türleri temel olarak sabit, üniversal ve ayarlı olmak üzere üç farklı gruba ayrılır. Ancak daha detaylı bakıldığında bu ürünler, optik açı, saatli açı, basit bölüntülü ve kıl gönye gibi çeşitlere de ayrılır. Bununla birlikte bu türler farklı açı ve uzunluklara sahiptir. Bu noktada kullanım alanınızı dikkate alarak onlarca farklı seçenej alternatifi arasından seçim yapabilirsiniz. Bu alanda ön plana çıkan sabit olanlar, genellikle çelik ya da paslanmaz çelikten üretilir. Genellikle sabit açılı olan türleri 45 derece, 90 derece, 120 derece ve 135 derece gibi farklı açılarda ayarlanır. Aynı zamanda bu gibi sabit açıların ölçülmesinde sabit gönye seçeneklerinden yararlanılır. Bununla birlikte sabit gönye çeşitleri sayesinde yüzeylerin düzlemlik oranları kontrol edilir. Ayarlı olan çeşitleri ise açılı şekilde yapılan uygulamaların kontrolünde ve markalama işlemlerinde kullanılır. Bu nedenle bu gönye türü daha çok sanayi gibi alanlarda tercih edilir. Ayarlı olanların üzerinde açı bölüntüsünü gösteren çizgiler mevcuttur. Ayrıca bu gibi ayarlı çeşitlerinde hareketli kısım, açı değeri direkt olarak okunabilecek şekilde düzenlenir. Temel gönye çeşitleri arasında yer alan üniversal olanlar ise çoğunlukla metal ve makine teknolojilerinde hassas açıların kontrol edilmesi amacıyla tercih edilir. Üniversal açı modelleri ise oldukça hassas bir yapıda olduğu için dakika cinsinden açı değerinin okunmasına olanak tanırlar. Bununla birlikte üniversal açı modelleri, saat kadranlı, bölüntülü ve dijital olarak üretilir. Kullanım alanınız doğrultusunda farklı gönye tipleri arasından seçim yapabilir, tüm gönye çeşitlerini sayfamız üzerinden ekonomik fiyat avantajları ile satın alabilirsiniz.

Birçok Meslek Grubuna Yönelik Gönye Modelleri

Gönye çeşitleri temel olarak mühendislik, mimarlık, marangozluk gibi meslek gruplarında tercih edilir. Ayrıca teknik çizim yapılan meslek grupları ve sanayi gibi alanlarda çalışan kullanıcılar tarafından da kullanılır. Bu noktada kullanım alanınız doğrultusunda farklı özelliklerde üretilen türleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu ürünler temel olarak üç gruba ayrılsa da kendi içlerinde daha fazla çeşitleri bulunur. Bu çeşitler arasında şapkalı, taşçı, optik açı ve kıl gönye gibi alternatifler mevcuttur. Şapkalı olan türleri bölüntüsüz bir cetvel ile şapka olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur. Birçok alanda kullanılan şapkalı modeller, 100 ile 150 mm arasında boyutlara sahiptir. Taşçı olan çeşitleri ise profil, lama, köşebent gibi alanların 90 derecelik birleştirilmelerinin denetlenmesinde kullanılır. Bir diğer çeşit olan kıl gönye seçeneklerinden ise çeşitli yüzeylerin diklik ve düzgünlüklerinin kontrol edilmesinde yararlanılır. Bu türlerinin uç kısımları keskin olduğu için kontrol işlemini hassas bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer gönye çeşidi olan optik açı gönyesi ise dairesel bölüntülü bir ekrana sahiptir. Be ürün üzerinde bölüntüler 0 ile 90 derece olarak derecelendirilir ve her bölümdeki dereceler 6 ya da 12 eşit parçaya bölünerek hassasiyet elde edilir. Birçok farklı meslek grubuna yönelik üretilen gönye çeşitlerinin fiyatları ise ürünlerin malzemelerine ve boyutlarına göre farklılık gösterir. Sayfamız üzerinden tüm gönye modellerini inceleyerek, bütçe dostu seçeneklerle satın alabilirsiniz.

Gönyeler kaç çeşittir?

Gönyeler temel olarak üniversal, sabit ve ayarlı olmak üzere üç çeşide ayrılır.

Gönye ne amaçla kullanılır?

Dik üçgen şeklinde bir görüntüsü olanlar, iki çizgi ya da yüzeyin birbirine göre dik açı oluşturmasını sağlamak ve dik açıları ölçmek amaçlı kullanılır.

Gönyenin kullanıldığı meslek grupları nelerdir?

Gönye çeşitleri birçok farklı meslek grubunda tercih edilir. Bu meslek gruplarının başında ise mühendislik, mimarlık, matematik ve geometri, marangozluk gibi alanlar yer alır.

Gönye satın alırken nerelere dikkat edilmelidir?

Gönye satın alırken öncelikli olarak kullanım amacınızı dikkate alabilirsiniz. Bu doğrultuda farklı uzunluk ve açılara sahip gönyeler arasından tercih yapabilirsiniz.

Gönyeler hangi malzemelerden üretilir?

Gönyeler temel olarak metal, ahşap ve plastik malzemelerden üretilir. Genellikle marangozluk gibi alanlarda metal gönye çeşitleri kullanılırken, mühendislik ve mimarlık gibi alanlar için plastik ve ahşap modeller tercih edilir.