Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

Balsa

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:
Toplam 21 ürün bulunmaktadır.

Balsalar bir ağaç türü olarak adlandırılmaktadır ve 30 metre boyuna kadar büyüyebilen bu ağaç, ahşabın önde gelen malzemelerinden olarak birçok alanda kullanılabilmektedir. Balsalar, oldukça hafif özelliğiyle bilinir ve özellikle maket, gemi, uçak ile diğer minyatür hobi malzeme yapımında da en fazla tercih edilen malzemeler arasındadır. Hobilerin daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlayan güç, denge ve ağırlık oranıyla parçaların tasarıma uygun olarak toplanmasına da yardımcı olan malzemelerdir.

Balsa levha ürünleri ayrıca olarak titreşimle şok emme özelliği göz önüne alınarak basit el aletleri ile beraber kolay şekilde kesilerek şekillendirilmektedir. Balsa, farklı özellikte olan parça uzunluğu, ağacın hafif özelliğiyle istenilen büyüklüklerde kesilerek yapıştırılabilme özelliğine sahiptir. Genel olarak balsa levhanın ne olduğu sorusuna dönersek, açık taneli ve iri taneli yapısıyla bilinen, hafif ve yumuşak malzemeler arasında akla gelen ilk ahşap türleri arasında olduğu denilebilir. Normal ahşap yoğunluğu ortalama 40 ila 340 kilogram arasında değişirken bu levhalar 160 kg/m ağırlıktadır. Bu nedenle sertlik testleri göz önüne alınarak hafif ağaç türleri arasında bulunmaktadır.

Balsa Levha Modelleri

Balsalar düşük ve hafif yoğunluğa sahip ahşap ürünleri olarak inşaat alanından maket yapımına kadar değişiklik gösteren kullanım alanlarına sahiptir. Bazıları sadece ateş yakma veya kâğıt yapma amacıyla üretilmektedir. Ancak hobiler için en önemli ahşap malzemeleri arasında balsalar gelmektedir. Herhangi bir boyutta kesilmeyi kolay hale getirerek istenilen şekil verilebilir. Daha hafif ve büyük olması önerilen modellerde daha ince boyuta sahip levha türleri önerilmektedir. Balsa levhaların özelliklerine genel olarak bakarsak şu şekildedir:

  • Levha ürünleri sıcağa, soğuğa, elektriğe ve titreşime karşı yalıtım yapmasını sağlayan hava boşluklarını içerir.
  • Tüm modeller, aseton bazlı yapıştırıcılar, CA yapıştırıcılar, beyaz tutkal epoksi, hızlı yapıştırıcı ve çok amaçlı yapıştırıcılarla kolay şekilde yapıştırılmaktadır.
  • Boyanmak istenen balsa levhalar maket boyaları olarak, akrilikle istenilen renkte boyanabilir. Kalıcı bir çözüm sağlayan bu boyalar uygulandığı yüzeyde dağılmaz, uzun süre kalıcılık etkisini sağlar.
  • Doğal oyuncak yapımı, iş ve eğitim maketleri gibi birçok alanda kullanılan balsa levhalar tamamen doğal ürünlerdir ve sağlığa zararlı değildir.
  • Mimarlık okuyan öğrenciler içinde oldukça kullanışlı maket malzemeleri arasındadır. Mimari maketler, maket ev noktasında da yaygındır.

Balsa Levha Fiyatları

Balsa levha fiyat aralıkları genellikle levha tabaka ağırlığının yanında balsa ürününün hangi türüne ait olduğuna göre değişebilmektedir. Yüksek kaliteye sahip olan levhalar uzun lifler ve uzun çizgilerden oluşmaktadır. Levha boyunca uzanabilen bu liflerde levhaların oldukça kıvrımlı ve oldukça esnek olmasını, kolay şekilde bükülmeyi sağlamaktadır. Bu fonksiyon ise levha kalitesini yükselttiği zaman fiyat aralıklarında doğrudan bir artışa neden olabilmektedir. Hem çok yönlü hem de hesaplı levha tercihleri sert yapıda olanlardan yana tercih edilebilir. Genel olarak balsa levha fiyatları, performansı ve fiyatı karşılayacak rakamlarla sunulmaktadır.

Balsa Levha Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir hobi edindiğinizde farklı bir dünyanın kapıları aralanmış olur ve bu noktada hem istekli olmanız hem de kaliteli malzeme seçimi de oldukça önemlidir. Aksi takdirde hangi iş olursa olsun aldığını sonuçlar hoşunuza gitmeyebilir. Hem doğru teknikler hem de doğru malzeme tercihiyle mükemmel işlere imza atabilirsiniz. Bu noktada oldukça önemli bir konumda olan balsa malzeme tercihinde titiz olmanız ve tamamen ihtiyacınıza uygun malzemeleri tercih etmeniz önerilir.

Balsalar, ticari ağaçların içerisinde yer alan en güçlü malzemeler arasındadır. Hafif ve yumuşak bir ağaç yapısı vardır ve kolay bir şekilde şekil alabilir. Bu nedenle hobi malzemeleri arasında en fazla kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Kolay işlenebilen bir ahşaptır bu sebeple farklı aletler kullanılarak istenilen şekil verilebilir. Sadece levha alımında değil fırça, yapıştırıcı, boya ve çeşitli kesici alet tercihlerinde de kaliteli tercihler yapmanız önerilir.

Balsa levha satın alırken dikkat edeceğiniz özellikler arasında ise boyut, içeriği ve markası gibi özellikler olmalıdır. Sonuç olarak hobi ve sanatlarınızda oldukça kullanışlı ve dayanıklı malzemelerle hareket katabilmek, Güven Sanat levha çeşitleri ile kolay hale gelmektedir. Birbirinden farklı özellikteki ve boyuttaki levhalar arasından seçiminizi yaparak hobilerinizi özelleştirmeye başlayabilirsiniz.