Mobilya Boyası

Mobilya boyası ürünleri, uzun ömürlü, zararlı kimyasal içermeyen boya ürünleri olarak geri dönüşüm anlamında oldukça büyük bir önem taşır. Kullanım alanlarına göre değişen mobilya boya ürünleri hasır, ahşap, taş ve MDF mobilyalar için kullanıma uygun olmaktadır. Eşyalar eskidiği zaman çoğunlukla ilk akla gelen şey mobilyaları elden çıkararak yenisini almaktır. Ancak eskiyen, yıpranan veya demode olan mobilyaları, mobilya boyası ile boyayarak onlara yeni bir hayat verilebilir. Mobilyaların rengini değiştirmek ve yenilemek adına seçilen renge sahip, tamamen kişisel beğeninize hitap eden parçalar haline gelecektir.

Günümüzün boya teknolojisi göz önüne alınarak üretilen mobilya boyası ürünleri ile beraber yüksek kalitede boya uygulaması yapılabilir. İster dolap ister masa boyama gibi genel mobilya boyama işlemleriniz için geniş renk yelpazesinde bulunan boyaları kullanabilirsiniz. İster hobi ister eşya yenileme için kullanımı fark etmeden mobilya boyası çeşitlerinden yararlanarak bütçe dostu uygulamalara imza atabileceksiniz.

Genel olarak evinizi yenilemek istediğinizde, hayatınızda farklılıklar yaparak yepyeni hobiler elde etmek istediğinizde, uygun ve kaliteli malzemeyi bularak evlerinizi yenileyebileceksiniz. Mobilya boyası ürünleri, günümüzde ev dekorasyonlarına artan ilgiyle beraber piyasa çeşitliliklerine göre artış göstermektedir. Geniş renk yelpazesine sahip mobilya boyası ürünleriyle evinizde istediğiniz renklere sahip olabilecek, hobilerinizi icra edebilecek, sanat ruhunuzu ortaya çıkartabileceksiniz.

Mobilya Boya Özellikleri

Yaşam alanlarına yenilik getirmek isteyen bireylerin sıklıkla başvurduğu mobilya boyası ürünleri çeşitli yapılara sahip yüzeylerde kullanılarak renk değiştirmek için kullanılmaktadır. Rengi solan ve deforme haline gelen mobilyalar için çözüm olarak da rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Ev dekorasyonlarına uygun olarak tercih edilecek sayısız çeşide sahip mobilya boyalarıyla yeni bir eşya almadan önce evinizi yenileyebileceksiniz. Mobilya boyası özellikleri ve kullanım alanları şu şekilde özetlenebilir:

 • Genellikle eski eşyaların boyanması adına tercih edilen mobilya boyası ürünleri ahşap yüzeyler açısından yağlı ve akrilik boya tercih edilebilir.
 • Metal yüzeyler için selülozik boya ve akrilik yağlı boya ürünleri kullanılmaktadır. Farklı görümlerle fark yaratmak isteyenler, parlak, mat gibi mobilya boyası çeşitlerini kullanabilirler.
 • Yapısında inceltici olarak su kullanımı olan akrilik boyalar, su bazlı boyalar olmaktadır ve yapısı itibariyle seramik, cam, ahşap ve metal yüzeylerde kullanılabilmektedir.
 • Mobilya boyası su bazlı olduğu için uygulama öncesinde içine su katılmasına gerek kalmaz, pratik yönleriyle evde kullanım için pratiklik sağlar.
 • İçinde solvent ve zararlı madde olmayan mobilya boyası, metal yüzeylerde de ve ahşap yüzeylerde de kullanılabilir. Boyama sonrasında kalıcılık sağlamak adına vernik kullanılabilir.
 • Sprey mobilya boyası ürünleri, uygulama kolaylığı sağlayan boya çeşitleri arasındadır ve sprey boyalar daha küçük mobilyalarda kullanılmaktadır.

Mobilya ürünleri genel olarak hammadde ahşaplardır. Zaman içinde deforme olan, eskiyen veya modası geçen ahşap mobilyaları yenilemek yerine boyayarak yepyeni bir görünüm sağlamak ise son dönemlerde en sık başvurulan yöntemler arasında bulunuyor. Mobilyaların yerine yenisini alabilmek maliyetli olduğundan dolayı boyama işlemiyle yepyeni bir görünüm kazandırılabilecektir. Son teknoloji ile birlikte mobilyaların boyama işlemi, amatör kişiler tarafından da rahatlıkla yapılabilir ve tüm kullanıcılara sunulur.

Mobilya Boyası Fiyatları

Mobilya boyası fiyatları, boya çeşidi, kullanım yapılacak alanı, uygulama yöntemi çeşitliği, rengi, boya miktarı gibi durumlara göre farklılık göstermektedir. Kullanılan zeminin hangi işlemleri göreceği ise fiyatlara etki etmektedir. Boyaları çift kat kullanmak gerekiyorsa bu durumda göz önünde bulundurulması gerekiyor. İhtiyaç duyulan boya rengini belirlemek ve buna göre de araştırmaları sürdürmek bütçenize uygun ürünü bulmanızı kolaylaştırmaktadır. Boya içinde kullanılan malzeme ürünleri, boyaların dayanıklılık sürecini arttırmaktadır.

Bu özellik ise üretim maliyetini arttırabilmesi, ürünlerin farklı ebat ve renkte üretilmesi, mobilya boyası kalitesiyle uzun ömürlü olabilmesi fiyatlandırma sürecinde etkili bir konudur. Ürünlerin dış ve iç cephe açısından imal edilebilmesi, bu doğrultuda içeriğinde kullanılabilen malzemelerin de farklı olabilmesinden kaynaklı olarak fiyatlar çeşitlilik göstermektedir. Genel olarak mobilya boyaları geniş renk yelpazesi ve yüzeylerine göre farklılık gösteren özelliklere sahip olmaktadır. Kullanım alanı çeşitliliğine göre farklı mobilya malzemesinin kullanılması gerekir.

Uygulama yapılacak yüzey genişliği ve boya gramaj tercihi anlamında önemli noktalar arasında yer alır. Boyama işlemlerinin daha az maliyetli olma durumu, fiyatlarının araştırılmasında etkili olmaktadır. Buradaki en önemli konu ise doğru mobilya boyası ürününü ve kaliteli boyayı seçmektir. Mobilya boyaları, MDF, ahşap, sunta gibi yüzeylerin yanında metal yüzeylere, cam ve seramik yüzeylerde uygulanarak yüzeyin dış etkenlerine karşı dayanımını arttırabiliyor.

Mobilya Boyalarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

İç ve dış mekân mobilyalarınızı yenileyebileceğiniz boyalar, kullanım alanı zengin ürünler arasında yer almaktadır. Mobilyalarınızın görünümünü yenilemek adına tercih edeceğiniz boya kalitesi yüksek tutulduğunda yüzey üzerinde pürüzsüz bir kullanım sağlar. Kullanım alanlarına uygun boya seçimi de oldukça önemlidir. Mobilya boyası tercih edilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şu şekilde özetlenebilir:

 • Ahşap boyalar MDF kapı gibi ahşap ürünlerin yıpranan yüzeylerini yenilemek adına veya farklı bir görünüm kazanmasını sağlamak adına kullanılır.
 • Boyanan mobilyalarınız için vernik uygulaması yaparak çizilmeye ve suya dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Mobilya boyaları tercih ederken sadece boya kalitesi değil fırçanın da kaliteli olması gerekir. Fırça seçimiyle boya seçimi birbirine paralel olmak durumundadır.
 • Hobi amaçlı kullanılan ve el yeteneğinizi geliştirmek adına kullanılan ahşap boyaları, ham veya cilalı olan tüm yüzeyler üzerinde ahşap boyalar tercih edilebilmektedir.
 • Mobilya boyası tercih ederken boya rengi ve hangi yüzeye uyguladığınıza dikkat etmeniz gerekir. Boyanın yapılacağı alan büyüklüğüne göre daha yüksek miktarlarda boya ürünü satın alabilirsiniz.
 • Boya yapılma aşamasında kullanılacak yüzeyin genişliğine uygun şekilde fırça veya rulo tercih edilebilir. Boya uygulaması öncesinde isteğe bağlı olarak tahta yüzeylere zımpara yapabilirsiniz.

Sonuç olarak her zevke ve her isteğe uygun olan farklı özellikteki mobilya boyası için Güven Sanat’ı tercih edebilir, uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Doğru boya seçimiyle birlikte tam malzeme ekipmanlarıyla beraber daha benzersiz tasarımları çıkartabileceksiniz. Mobilyalara ışıltı katabilmek, hobilerinizi icra etmek adına birçok boya çeşitleri arasından parlaklık seçenekleri mevcut olmaktadır. İstediğiniz mat, parlak veya yarı mat boyaların yanı sıra sprey mobilya boyası tercih edilmektedir.