Menü Kapat
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim

Kraft Kağıt

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Sıralama
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Rastgele
Puana Göre
Sıralama:

Kullanışlı Kraft Kağıtlar

Gündelik hayatta en sık kullandığımız kırtasiye ve baskı ürünlerinin başında gelen kağıtlar, özellikle kraft kağıt seçenekleriyle ne kadar çok yönlü olabildiğini gösteriyor. Hediye kutularından defter kapaklarına kadar pek çok alanda kullanılan bu ürünlerin öne çıkan özelliği ise elbette dayanıklılığı. Ancak şık ve stil sahibi görünümü nedeniyle her geçen gün daha çok ilgi görmeye başlayan kraft kağıt çeşitlerinin sadece sağlamlığı nedeniyle tercih edilmediğini ve pek çok avantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sizler için yüksek kalitede ve farklı boyut ya da sayı seçenekleriyle tanıttığımız kraft kağıtlardan kendi kullanımınıza uygun olanı seçebilir, üretim sürecinizi daha yaratıcı ve estetik bir seviyeye çıkarabilirsiniz.

Kraft Kağıt Nedir?

Not almadan ambalajlamaya kadar sayısız yerde kullandığımız kağıtlar içerisinde öne çıkan çeşitlerden biri olan kraft kağıtlar, popülerliğini ve kullanım alanını her geçen gün daha da yaygınlaştıran ürünlerden biri. Ağaçların dış katmanını oluşturan sert ve kabuklu dış yüzeyin ayıklanması sonucunda ortaya saf odun çıkıyor ve kraft kağıt da tam olarak bu arındırılan ağaç kısmından elde ediliyor. Elbette kağıtlar kullanıma hazırlanmadan önce uzun bir üretim sürecinden geçiyor.

Kraft kağıt çeşitlerini tanımlamada en sık ‘’ odun, saman gibi bitkisel ürünlerden veya bunların karışımından elde edilen kağıt türü’’ ifadesi kullanılıyor. Geçmiş çağlardan günümüze kadar kullanım sıklığında ve buna bağlı olarak değerinde hiçbir eksilme olmayan kağıtlar, günümüzde sayısız farklı renk, doku, kalınlık, hamur ve yapı özelliğiyle sizlere sunuluyor. Kraft kağıtlar da bu sık kullanılan çeşitlerden biri olurken, özgün yapısıyla da dikkat çekiyor.

Kraft kağıtların kullanım alanı bir hayli geniş olmakla birlikte, bu kağıtların her geçen gün daha çok yerde karşımıza çıktığı görülüyor. Etiket gibi ürünü daha prestijli kılmaya odaklanan pazarlama araçlarında, kartvizit gibi markanın imajını ortaya koyan önemli baskı araçlarında veya defter gibi gündelik yaşamda yanımızdan ayırmadığımız yardımcılarda kraft kağıtların benzersiz yapısından faydalanmak mümkün oluyor.

Kraft Kağıt Neden Bu Kadar Seviliyor?

Dünyanın geldiği son durumda kağıdın gündelik yaşamlarda da önemli anlarda da yeri doldurulamaz bir öneme sahip olduğunu, ticaretten bilime kadar her alanda işleyiş için ne kadar gerekli olduğunu görüyoruz. Ancak yine günümüzde içeriğindeki doğal bileşenler sayesinde nispeten hızlı şekilde doğaya karıştıklarını ve çevre adına bir tehlike arz etmediklerini bildiğimiz kağıtların kimyasal bileşenlerle karıştırıldığında doğa için risk taşıdığını görüyoruz. Boya gibi malzemelerin kullanıldığı kağıt çeşitleri doğa için plastik kadar riskli olabildiğinden, daha doğal olana yönelmeye gayret ediyoruz.

Doğaya ve doğal olana duyulan özlem her geçen gün artarken, elbette bu durum tercih edilen ve tüketilen ürün seçeneklerine de yansıyor. Kraft kağıtların son dönemde artan popülerliği ise büyük ölçüde bu nostaljik ve doğallığa çağrışımda bulunan özgün yapısından ileri geliyor. Yalnızca renk ve yüzey dokusu yönünden değil, aynı zamanda kokusuyla da kendine has bir stil sunan bu kağıtlar, defter, davetiye, ambalaj, not kağıdı veya çizim kağıdı gibi pek çok ihtiyaç karşısında trend haline gelen görünümüyle dikkatleri çekiyor.

Plastik kullanımını azaltmak için tek başına yeterli olmasa da alışveriş çantalarında doğa dostu ürünlere yönelmek ve çoklu kullanıma uygun çantaları tercih etmek önemli. Ayrıca doğada çözünebilen malzemelerden yapıldığı takdirde bu taşıma çantalarının doğal tahribatı azaltmada etkisi büyük. Tam bu noktada daha doğal görünümlü kağıtların ve bunlardaki farklı renk tonlarının çanta ya da benzer gündelik objelerin tasarımında kullanılması yaygınlık kazanan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Doğayı anımsatan görünümü gibi temiz içeriğiyle son dönemde çok sevilen ve hak ettiği değeri görmeye başlayan kraft kağıt tasarımlar ise açık ve koyu renk tonlarıyla çok seviliyor. Doğa dostu anlayışı estetik bir havayla birleştiren bu kağıtlar, pek çok faaliyet, iş veya sektör kolunda natürel esintiler yaratabiliyor. Doğallıktan ileri gelen dayanıklılık, kolay boyama veya çizme rahatlığı gibi özellikler de eklendiğinde bu kağıtların son derece pratik ve avantajlı olduğu fark ediliyor.

Kraft kağıt pek çok avantajı nedeniyle yaygınlaşan bir trend haline dönüşürken, elbette onu gördüğünüz anda ayırt etmenizi sağlayan farklı görünümü en sık tercih edilme nedenlerinden biri oluyor. Özellikle saygın ve modern firmalar tarafından daha prestijli ve kaliteli bir görünüm için kurumsal kimliklerinin bir tamamlayıcısı olarak kullanılan bu kağıtlar baskı sürecinden geçip renklendirilerek veya yakın haliyle ambalaj, etiket gibi pazarlamaya yönelik amaçlarla kullanılıyor. Bu doğrultuda kraft kağıt için kullanıldığı alanda daha etkileyici bir stil kazandırdığını söylemek mümkün.

Bu şıklık ve stil sahibi görünüm sadece ürün etiketleri veya ambalajları için tercih edilmekle sınırlı kalmıyor. Defter gibi gündelik yaşamın çok kullanılan kırtasiye ürünlerinde de aynı sadelikten ve doğal görünümden faydalanmak mümkün oluyor. Bu sayede kraft kağıt stili her geçen gün daha çok kullanıcıya ulaşıyor; 7’den 70’e herkesin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olan bu kağıtların çizimden baskıya, yazıdan paketlemeye kadar her yerde kullanıldığı görülüyor. Siz de kraft kağıt stilini ürünlerinizde, işlerinizde veya gündelik aktivitelerinizde daha çok kullanmak, böylece doğaya bir iyilik yaparken modern kağıt ürünlerinin etkileyici görselliğinden faydalanmak için Güven Sanat kraft kağıtlarını hemen inceleyebilirsiniz.

Kraft Kağıt Çeşitleri

Piyasada puantiye desenlerine sahip olanlarından beyaz renkte olanlarına kadar pek çok kraft kağıdını görmeniz mümkün olsa da bu kağıtların en çok karakteristik odun renginde olan, doğal ve orijinal dokuluları tercih edilmektedir. Hafif pürüzlü bir imaj veren bu kağıtlar aslında oldukça pürüzsüz ve dayanıklı bir yüzey sunmakta, bu sayede not almadan düğün davetiyeleri hazırlamaya kadar pek çok alanda kaliteli görünüm ve kolay kullanım avantajı sunmaktadır.

 Kraft kağıtların çeşitlerini değerlendirirken rengine, kalınlığına, boyutlarına veya paket içindeki ürün sayısına göre karar verebilirsiniz. Bu doğrultuda defter formundaki ürünlerin yanı sıra tek tek kağıtların paket halinde satılanlarını da bulabilir, defterin içindeki tüm kağıtları taşımak yerine kağıtları ayrı ayrı taşımanın pratikliğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca tekli satılan kağıtlar, seri üretim yapan ve baskı ya da paketlemeyle uğraşan kişiler için de her seferinde farklı bir dizayn oluşturma imkanı tanımasıyla avantaj sağlamaktadır.

Kraft Kağıt Yapısı

Hammaddesi ağaçlardan elde edilen ve sülfat selüloz oranını yüksek tutmak için sülfat yöntemi kullanılarak üretilen kraft kağıt çeşitleri, uzun üretim aşamalarından geçerek ulaştırılıyor. Tüm bitkilerde bulunan ve bitkiler için temel bileşenlerden biri olan selüloz aslında bir karbonhidrat türüdür. Haliyle üretim aşamasında doğallığın korunmasına önem verilen tüm ürünlerde selüloz oranını maksimumda tutmak önem taşır.

İmitasyon kraft kağıt olarak adlandırılan çeşit ise artık hamurlarla birlikte sülfat kraft hamurunun bir araya getirilmesiyle üretilir. Sülfatsa selülozdan farklı olarak yoğun miktarda tuz içerdiği için dayanıklılığı düşüren bir üründür. Ayrıca sülfatın baskın olduğu hamurlarda selüloz oranının düşüklüğünden ileri gelen şekilde doğallık düşer ve sağlıksız kullanımdan ileri gelen riskler devreye girer. Ayrıca kraft kağıdın temelini oluşturan doğal bileşenlerin oranı düştükçe sağlıksız kullanımın yanı sıra dayanıklılık azalmasının da söz konusu olacağı unutulmamalıdır.

Kraft Kağıt Özellikleri ve Kullanımı

İmitasyon kraftlar veya kraftın yerine kullanılan diğer benzer kağıtlar, orijinal kraftlara göre daha uygun fiyatlı olabilir. Ancak bu durumda kraft kağıtlarının özelliklerine hakim olmak ve ne amaçla hangi kağıtları seçebileceğiniz konusuna hakim olmak gerekir. Söz konusu kraft kağıtların özellikleri olduğunda optik nitelikler bu özelliklerden biridir.

Bir kağıdı kullanırken amaca uygun, ideal ürünü bulduğunuzdan emin olmak adına matlığa, parlaklığa veya saydamlığa dikkat edersiniz. Opak ve kalın dokulu bir kağıt olduğu için belirgin farklara sahip olan kraft kağıtlarsa bu özellikleri sayesinde özellikle paketleme ve çanta üretiminde rahatlıkla kullanılabilir. Haliyle seri bir üretim söz konusu olmasa da sevdiklerinize vereceğiniz hediyeleri paketlemek için de bu kağıtları incelemeniz gerekebilir. Opak yapısı sayesinde içinde ne olduğunu hiçbir şekilde göstermeyen kraft kağıtları hediyelerinizi özenli ve şık paketlere yerleştirmek için kullanabilir, ayrıca bu kağıtlarla renkli notların bir arada yüz gülümseten, romantik bir hoşlukta olduğunu fark edebilirsiniz.

Kraft kağıdın üzerinde kaligrafi dahi yapabilir, yazdığınız yazıların bu kağıdın kendine özgü yüzeyiyle son derece etkileyici göründüğünü fark edersiniz. Bu noktada kraft kağıt çeşitlerinin dayanıklılığından da bahsetmek gerekmekte, kağıdın öne çıkan özelliği dayanıklılık olsa da türe göre bu özelliği değişmektedir. Ticari amaçlarla kullanıldığı takdirde koruyuculuğunun ve yük taşıyabilme gücünün olması beklenen bu kağıtlar işlevsel olmak zorundadır. Örneğin içine ağır eşyalar koyacağınız bir kağıt çantanın güvende ve sağlam olacağını bilmek istersiniz. Ayrıca yağış faktöründen etkilenmemesi için de bu gibi amaçlarla kullanılan kraftın suyu emme özelliğinin minimumda olması gerekir.

Sert bir kağıt çeşidi olan kraftın dayanıklılığı, en bilinen özelliğidir. Genellikle bu kağıtların neme karşı da dayanıklı olduğu görülmekte, böylece hava koşulları veya ortam elverişsiz olsa da üründe hasar meydana gelmemektedir.

Bir diğer kraft alternatifi olan yağlı kraft kağıt ise yine paketleme sırasında kaliteli ve şık bir görünüm sunar. Üzerinde çizim yapılması için üretilen mat kraftlara kıyasla işlemesi ve süslemesi daha zor olan bu kağıtlar, yazı veya desen olmadan kendi haliyle de albenisi yüksek ürünler tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

Farklı renk ve yüzey özelliklerinin yanı sıra boyut bakımından da kraft kağıtları birbirinden ayırmak mümkündür. Bu şık görünümlü kağıt stilini hangi amaçla kullanmak istediğinize göre tüm çeşitleri incelemeniz önerilir. Örneğin göz yormayan ve üzerine kolayca yazı yazılabilecek kraftların mat olması gerekmekte, ancak öğrenciler tarafından kullanılacaksa kolay taşınması ve masaya kolay yerleştirilmesi için A4 gibi standart boyutlarda olmaları da önerilmektedir.

Kraft Kağıt Fiyatları

Kraft kağıtları ebatları doğrultusunda inceledikten sonra seçmek de tasarruf etmek için etkili bir adım olacaktır. Bu doğrultuda ofiste çalışan, öğrencilik hayatında bu kağıtları kullanan ya da baskı konusunda deneyim sahibi biri ile görüşerek kendi çalışmanız özelinde neye gereksiniminizin olacağını öğrenmeniz gerekebilir. A4 kraft kağıtların hem en sık tercih edilen hem de en sık ihtiyaç duyulan evrensel standart ölçülerde olduğunu biliyoruz.

Kağıt numarası büyüdükçe ebatlarının da büyüdüğünü düşünülse de tam tersi kağıt numaraları büyüdükçe ebatlar küçülmektedir. Örnek vermek gerekirse A3 kraft kağıtlar 29,7 x 42,0 ölçülerinde, A5 kraft kağıtlarsa14,8 ‌x 21,0 cm.’lik alan sunmaktadır. Seçilen boyuta bağlı olarak hamur değişmese de ağırlık değişebilmekte, aynı kalınlık veya ebat ölçülerine dikkat ederek alışveriş yapılması gerekmektedir.

Maliyeti son derece düşük ve fiyatları aynı doğrultuda bir hayli uygun olan kraft kağıtların veya kraft ürünlerin, kırtasiye malzemeleriyle daha çok ilgilenenler olarak öğrenci dostu olduklarını söyleyebiliriz. Kimyasal ürün kullanılmadığı ve siyah ya da beyaz gibi defter üretiminde de kullanılan renkleri bulunan bu kağıtlarla öğrencilik hayatının çok daha keyifli ve verimli geçmesi mümkün olabilir. Güven Art farkıyla alabileceğiniz kraft kağıtlarımızda öğrencilerin en sık tercih ettiği kağıt boyu olan A4’e yer verilmekte, ayrıca hali hazırda uygun fiyatlı olan bu kağıtları paket halinde alarak daha da büyük avantaj elde etmeniz sağlanmaktadır.

100’lü paketler halinde bulabileceğiniz Güven Art kraft kağıtları 110 gr.’lık ideal birimiyle de hem yazı hem çizim işlerinizde kullanabileceğiniz bir yüzey sağlar. Böylece tüm ders veya ofis işlerinizi uygun maliyetle ve tek alışverişle pratikleştirmeniz halletmek mümkün olur.

Sık Sorulan Sorular

  • Kraft kağıt nerelerde kullanılır?

Defter veya çanta olarak sıkça karşımıza çıkan bu kağıtların tekli satılanlarını da ambalajdan çiçekçiliğe, kahvecilikten sanatçılığa kadar pek çok alanda görebiliriz. Şık ve doğal bir tasarıma ihtiyaç duyulan her alanda bu dayanıklılığı ve güvenilirliği yüksek ürünleri tercih edebilirsiniz.

  • Kraft kağıtları sanatsal çalışmalarda da kullanabilir miyiz?

Nem, ısı veya yağış gibi etmenlere karşı dayanıklı olmasının yanı sıra emici özelliği olmadığından mürekkebi de başarıyla taşıyan kraft kağıtlarla resim çiziminden kaligrafiye pek çok sanatı keyifle icra edebilirsiniz. Hatta bu noktada güzel sanatlar bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin çok beğenilen, karakalem veya suluboya gibi farklı boyaları kullandığı eserlerinde ortak olarak kraft kağıt kullandığını eklemek gerekir.

  • Kraft kağıtların yapısı okul veya ofis ortamında kullanılmaya uygun mudur?

Öğrenciler için hem düşük maliyeti hem göz yormayan yüzeyiyle, ofis çalışanları için hem dayanıklılıkla estetiği bir araya getirmesi hem de farklı kalemlerle aynı rahatlıkta kullanılabilmesi ile kraft kağıtların son derece ideal olduğunu söyleyebiliriz.

  • Kraft kağıt hangi malzemeden üretilmektedir?

Satın alacağınız markaya veya seçtiğiniz ürünün hamur özelliklerine göre kağıdın tam içerik listesi de değişebilir. Ancak genel olarak yaş ve yumuşak odunun selüloz yapısının işlenmesiyle elde edilen bu kağıtlar görünümü gibi yapısıyla da aranan doğallığı sunmaktadır.

  • Saman kağıdı ile kraft kağıdı aynı mıdır?

Hammaddelerinin yanı sıra yüzey formunun benzerliği nedeniyle de her iki kağıt çeşidi genellikle aynı sanılmakta, ancak kraft kağıtların genellikle ağırlık ve dayanıklılık yönünden üstün olduğu görülmektedir. Kraft kağıtları sanatsal çalışmalarda da endüstride de kullanmak mümkün olurken saman kağıtları daha çok pratik paketleme veya basit ofis yazı işleri için tercih edilmektedir.

  • Mat ve yağlı kraft kağıtların farkı nedir?

Her iki kağıdın da içeriği ve görünümü doğallığı ile beğeni kazanmakla birlikte iki kağıt çeşidini birbirinden ayıran tek yönleri yağlı kağıdın daha çok ambalajlama, mat olanların ise çizim ve yazı işleri için tercih ediliyor olmasıdır. Yağlı kraft kağıt daha ışıltılı ve yansıtıcı bir yüzey görünümüne sahip olmakla birlikte üst katmanı nedeniyle üzerine yazı yazmak daha zordur.

  • Kraft kağıtlarda en ideal ebat hangisidir?

Farklı boyut ve yapı özelliklerine sahip olmakla birlikte hangi kraft kağıdının sizin için daha ideal olacağı kullanım alanınıza göre değişkenlik gösterir. Öte yandan diğer tüm kağıt çeşitlerinde de geçerli olduğu gibi en sık tercih edilen kraft kağıtları A4 boyutlarında olmakta, bu standart ölçüleri hem ticari hem gündelik işlerde kullanmak son derece pratik olmaktadır.

  • Kraft kağıtların renkleri neye göre değişir?

Desen ve baskılarla renklendirilen kraft kağıtlarında açıkça istenen renklerde boyalarda kullanıldığı, ancak doğal ve ham kraftların hamuruna göre açık ya da koyu tonda olduğu görülebilmektedir. Burada kullanılan ağacın türü önemli olmakta, açık veya koyu tonda kraft kağıtların tamamında aynı özgün stil öne çıkmaktadır.

  • Çizim, yazı ve paketleme için kullanılan kraft kağıtların özellikleri farklı mıdır?

Standart ölçülerde aldığınız kraft kağıtları belirtilen her amaç için kullanabilir ve çok yönlü işlevlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak resim yapacağınız ve boyaya karşı dayanıklı olmasını istediğiniz bir kağıtla basit bir paketleme işlemi için kullanacağınız kraftın arasında kalınlık gibi özelliklerin farklı olmasına da dikkat edersiniz. Bu durumda amacınıza uygun ürünü bulmak için bu konuda deneyimli kişilere danışabilir veya ortalama ölçülerde kağıtlarla birden çok işi yapabilirsiniz.