Yağlı Boya

Benzersiz Tablolar için Yağlı Boya Çeşitleri

Yedi sanattan biri olan resmin milattan önceki dönemlere kadar uzanan derin tarihinden bu yana en çok boyalar ile yapıldığı, günümüzde ise bu boyalar içerisinde en çok yağlı boya tercih edildiği biliniyor. Hobi amaçlı resim yapanlardan eserlerini mesleki olarak ortaya koyanlara kadar herkesin resim yaparken ihtiyaç duyabileceği ve kullanmaktan keyif alacağı boyalardan biri olan yağlı boya ile eşsiz tablolar yapılabiliyor. Kendine has yapısı ve özgün renkleriyle resme ilgi duyan herkesin keşfetmesi gereken yağlı boya renkleri ile sizlerleyiz.

Yağlı Boya Nedir?

Kağıt, karton ya da keten gibi farklı yüzeylere resim yapmak için 1500’lü yıllardan bu yana aktif şekilde tercih edilen bir boya türü olan yağlı boya kendi adıyla anılan tekniklerde kullanılıyor. Özellikle sert kıllı fırçalarla birlikte kullanılan bu boyalar Vermeer, Leonardo da Vinci, Van Gogh, Bob Ross gibi her biri hem kendi döneminde hem de sonraları popülerliğini koruyan ünlü ressamlarca tercih ediliyor. Kuruması uzun olduğu için genellikle profesyonel çalışmalarda tercih edilen yağlı boya uzun süre zamana meydan okuyarak korunabilmesiyle öne çıkıyor.

Yağlı boya renkleri oluşturmak için farklı pigmentlerden oluşan karışımlara bağlayıcı amaçlı yağlar ekleniyor ve ürün kurutmaya tabi tutuluyor. Daha sonra istenen renkleri elde etmek için farklı pigmentler de ilave edilebilen bu boyalar satışa sunmak ve kolay muhafaza etmek amacıyla ambalajlara yerleştiriliyor. Yağlı boya içerisindeki yağın oran ve yoğunluğuna göre ressamın elinde sıfırdan bir şahesere dönüşebiliyor. Hatta bu eşsiz doku ve pigment yoğunluğundan etkilenen pek çok profesyonel ressam kendi yağlı boyalarını kendileri üretmeyi dahi tercih edebiliyor. Ancak tahmin edilebileceği üzere yağlı boya alırken kaliteli markaları tercih etmek kaydıyla hazır ürünleri almak çok daha düşük maliyetli, avantajlı ve pratik oluyor.

Yağlı Boya Setleri

Pek çok kişi yağlı boya resim çalışmalarına başlamadan önce temel ekipmanları bir arada almak için yağlı boya resim setlerini tercih ediyor. Bu setler içerisinde farklı yağlı boya renkleri bulunduğu gibi tuval veya palet gibi boya türüne uygun diğer malzemelere de yer veriliyor. Özellikle yeni başlayanların veya tüm malzemeleri tek seferde alarak zamandan ve nakitten tasarruf etmek isteyenlerin tercihi olan yağlı boya resim setleri sanat dünyasına hızlı bir giriş yapmak mümkün oluyor.

Yağlı boyaları set şeklinde almanın öne çıkan faydası elbette sık kullanılan temel renkleri aynı paket içerisinde alabiliyor olmaktır. Ancak istenen ara tonları veya çabuk bitirilen renkleri tüp şeklinde alarak sete dahil etmek de mümkündür. Fanart Academy, Talens gibi boya üretiminin popüler markaları yağlı boya renkleri konusunda ustalığını gösteren setler sunmakta, içeriğinde 12 farklı renk bulunan bu setlerin gramajı gereği taşınması da bir hayli pratik olmaktadır. Böylece ister tuval ister kağıt üzerine resim yapmak için ihtiyacınız olan ana renklerin her zaman yanınızda olması ve esin kaynaklarınızı değerlendirmeye her yerde devam etmeniz sağlanır.

Seçilen malzeme doğrultusunda ortaya konan eserin dokusu ve görselliği de elbette değişiyor. Bu nedenle setleri alırken renk seçenekleri ve ürün içeriği kadar ürünlerin zihinde canlandırılan çalışmaya uygunluğunu da kontrol etmekte fayda bulunuyor. Resim yaparken kullanılan malzemelerin yanı sıra resimdeki hataları düzeltmek, çevreye dağılan malzemeleri etkili şekilde temizlemek veya resmi zamana karşı korumak için gereken diğer tamamlayıcı malzemeleri de almak gerekebiliyor. Bu düzeltmeye veya korumaya yarayan ürünler sayesinde sanat eserleri seneler boyunca ilk günkü estetiği ve hazzı sunabiliyor.

Yağlı Boya Renkleri

Resim gibi tamamen renklerin kullanımına dayanan bir sanat dalında ve yine tamamen kendine özgü yoğun dokusu ve renkleriyle öne çıkan bir boya türü olan yağlı boyada elbette hangi renk alternatiflerine sahip olduğunuz önemli bir merak konusu. Set halinde aldığınız ana renklerin yanı sıra, doğanın sunduğu her rengi resimlerinizde kullanmanıza imkan tanıyan, neredeyse sayısız denebilecek kadar çok ara ton, yağlı boya markaları tarafından size sunulmakta.

Winsor & Newton marka yağlı boya renkleri yalnızca çeşitlilik değil, pigment yoğunluğu ve doku kalitesi gibi özellikleriyle de kategorinin favorileri arasında yer alıyor. Büyük boy tüplerle satılan bu ürünler uzun kullanım ömrü sayesinde resimde tasarrufun sırrı haline de gelebiliyor. Lefranc yağlı boya çeşitleri ise zengin renk skalasının yanı sıra Lefranc Bourgeois gibi sadece profesyonellere özel serileriyle de bu alandaki öncülerden bir diğeri olarak kabul ediliyor.

Yardımcı malzemelerle kullanabileceğiniz ideal içeriğinin yanı sıra renk kataloğunda klasiklerle trendleri birleştirmesiyle de çok sevilen tüm yağlı boya markaları sizin için sayfalarımızda uygun fiyatlarla yer alıyor. Size de bir sanatçı olarak tarzınızı ifade eden renkleri ve her biri farklı yönleriyle öne çıkan markaları inceleyerek kendiniz için en doğru seçimi yapma özgürlüğü ve keyfi kalıyor.

Yağlı Boya İçin Yardımcı Malzemeler

Yağlı boyaların kuruması uzun süren ancak dayanıklılığı yüksek bir boya türü olması dezavantajlı yönlerini minimuma indiren yardımcı ürünlerin sıkça kullanılmasına neden oluyor. Bu sayede bu boyaların yoğun pigmentlerinden ve zamana karşı gösterdiği dirençten faydalanmak mümkün olurken, yağlı boya resim sürecini daha pratik ve kolay kılmak da mümkün oluyor.

Yağlı boyalarla birlikte kullanılan malzemelerin başında astar geliyor. Özellikle tuvalleri bu boyalar için ideal hale getirmede kullanılan astar gibi kuruma hızlandırıcı ürünler, farklı katmanlardaki yağlı boya renkleri için seperatör yani karışma önleyici görevi de görüyor. Elbette kullanılan fırça da yağlı boya çalışmasından istenen sonucu almak için benzersiz bir öneme sahip. Doğal kıllı ve sentetik olarak iki ana gruba ayrılan fırçalar içerisinden kendi istediğiniz yağlı boya resim görünümü için ideal uç yapısına sahip olanı seçmeniz gerekiyor. Doğal fırçalar özgün dokular oluşturmasıyla sevilse de sentetik fırçaların da düşük maliyeti ve dayanıklılığı ile gün geçtikçe yaygınlaştığını eklemek gerekiyor.

Sık Sorulan Sorular

  • Yağlı boya içeriği neden önemlidir?

Günümüz koşullarında yağlı boyaları elde etmek için en sık kullanılan malzemeler ceviz, haşhaş tohumu ve aspir yağı gibi bitkisel içeriklerdir. Bu içeriklerin hangisinin tercih edildiği veya ne oranda kullanıldığı boyanın kuruma süresini, sararma veya deforme olma riskini belirlediği için birer kalite ölçütü olarak kabul edilir.

  • Farklı markalara ait yağlı boya renkleri aynı resim için kullanılabilir mi?

Elinizde bir set bulunuyor ve bir başka markaya ait farklı bir rengi temin ederek tüm renkleri tek yüzeyde bir arada kullanmak istiyor olabilirsiniz. Orijinalinde herhangi bir sorun teşkil etmesi beklenmese de bu boyaların yapısı gereği katman oluşumuna neden olabileceğini ve istenen dokuyu bozmamak için benzer içeriklerin kullanılması gerektiğini bilmenizde fayda bulunuyor.

  • Yağlı boya için ekstra yağ kullanmak ne işe yarıyor?

Yağlı boya yağı olarak bilinen ürünler yardımcı malzemelerden biri olmakta ve yapılan çalışmanın ömrünü uzatmak için özellikle usta ressamlar tarafından kullanılmaktadır.

  • Başlangıç düzeyde olanlar önce hangi yağlı boya renkleri veya tonlarını almalıdır?

İlk etapta alınması önerilen üç ana yağlı boya rengi sarı, kırmızı ve mavi olmakta, bu renkleri birbiriyle karıştırarak ara renkleri de elde etmek mümkün olmaktadır. Dileyenler ilerleyen dönemde ihtiyaç duyduğu yeni renkleri alabilir veya resme başlarken pratiklik kazandıran yağlı boya setlerini tercih edebilirler. Ayrıca başlangıç aşamasında olsanız dahi renk açıcı ve kapatıcı özelliklerinden dolayı beyaz renk boya temin etmeniz de gereklidir.

  • Verdiği efekte göre yağlı boya renkleri nelerdir?

Yağlı boya renkleri söz konusu olduğunda son derece geniş bir seçim alanına sahipsiniz. Öyle ki tek bir rengin onlarca tonunu bulabileceğiniz gibi aynı rengin simli, fosforlu gibi sıra dışı versiyonlarını da bulabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz boyaları bitişine göre değerlendirebilir yani mat veya parlak olarak da kategorize ederek inceleyebilirsiniz.