Kuru boya

Kuru Boya Kalemi

Okul öncesi çağdaki çocuklardan profesyonel sanatçılara kadar resimle ilgilenen ve her yaştan kişinin sık kullandığı malzemelerin başında gelen boya kalemi rengarenk dünyaların kapılarını aralamaktadır. Kolayca uygulanabilmesi, hafifliği, sayısız renk seçeneği ve ekstra malzemeye gerek duymadan resim yapma zevki sağlamasıyla boyama kalemleri için favori ürünlerden biri demek yanlış olmayacaktır. Sizler için yüzlerce farklı renk seçeneğini en yüksek kalite ve en prestijli markalardan temin ederek bir araya getirdiğimiz zengin kataloğumuzda, siz de aradığınız boya kalemi seti veya tekli kalemleri hemen bulabilir, güvenle alabilirsiniz.

Boya Kalemi Çeşitleri ve Özellikleri

Hayallerinizi kağıt üzerine yansıtmanızı sağlayacak olan boya kalemi çeşitlerine yakından baktığımızda sayısız denebilecek kadar çok renk alternatifini bir arada görebiliriz. Resim yaparken sık hata yapan biriyseniz veya eskizler üzerinde tekrar tekrar çalışmaktan hoşlanıyorsanız tüm bu renk seçeneklerini boyama kalemleri tarafından sağlanan en önemli avantajlardan olan kolay silebilme özelliğiyle birleştirdiğinizde harika resimler ortaya koyabilirsiniz.

Genelde silindir ve ahşap bir gövdeye sahip olan boyama kalemleri renkli pigmentli mineler aracılığıyla istenen rengi vermektedir. Pigmentleri istenen yoğunlukta olmakla birlikte temizliğinin kolay olması ve çevreyi kirletmemesiyle pratiklik kazandıran toz boyama kalemleri ise öne çıkan seçeneklerden biridir.  Ayrıca pigment minelerine eklenen bağlayıcı katkı maddelerine göre de boya kalemi bulunmakta ve bu doğrultuda kullanım amacına uygun, ideal boya kalemi bulmak kolaylaşmaktadır.

Yağ bazlı ve bal mumu bazlı olmak üzere ikiye ayrılan boya kalemi mineleri, en sık bal mumu bazlı olanlar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bal mumu bazına sahip kalemlerle yapılan çizimler kremsi bir doku sağlamakta, yağ bazlı olanlar ise daha çok profesyonel veya yarı profesyonel amaçlarla kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise yağ bazlı boya kalemi çeşitlerinin daha sert bir yapıda olması, daha az toz bırakması, kurulma veya suya daha dayanıklı olmasıdır.

Boya kalemi seçiminizi yaparken yalnızca kullanılan pigmentlerin bazına göre değil, rengi, kalemin ergonomik yapısı gibi pek çok farklı kriter doğrultusunda yapabilirsiniz. Öncelik olarak gördüğünüz özellik her ne olursa olsun başarılı sonuçlar elde etmek, özgürce hayallerinizi yansıtmak, istediğiniz renk ve dokuyu zahmetsizce yansıtmak için boyama kalemleri konusunda en kaliteli markaları tercih etmenizi öneririz.

Boya Kalemi Seti ve Avantajları

Farklı sayıda renkleri ve alt tonları bir araya getiren boya kalemi seti çeşitleri, yaygın olarak kullanılan standart renklerin yanı sıra farklı ve sıra dışı renkleri de bir araya getirebilir. Özellikle son dönemde popülerlik kazanan neon ya da pastel renk tonlarının da yer aldığı boya kalemi seti çeşitleri yoğun ilgi görmekte, bu konuda metalik renk seçeneklerine sahip setler de favoriler arasında yer almaktadır. Söz konusu renkler ve dokular olduğunda adeta sınır tanımayan boyama kalemleri simli bir efekt oluşturan yansımalı renklerle de oldukça özgün çizimler yapmanızı destekleyebilir.

Yalnızca ana renklere odaklanarak sınırlı tonla çalışma yapanlar veya öğrenciler için 6’lı veya 12’li boya kalemi seti tercih etmek ideal olabilir. Ayrıca bazı markalar bu sınırlı sayıda renk içeren kompakt setlere dahi ten rengi, gri gibi daha az kullanılan ve gölgelendirme yapmak için gereken bazı renkleri de ilave ederek kolaylık ve çeşitlilik sağlamaktadır.

Boya kalemi seti çeşitlerinin kartondan kutu içerisinde satılan çeşitlerinin yanı sıra metal kutu içerisinde muhafaza edilen versiyonlarını da görebilirsiniz. Özellikle sık taşımaya ve taşıma esnasında darbeye bağlı kalemlerin kırılmasından endişe eden veya sadece daha elit, daha keyifli bir çizim deneyimi yaşamak isteyen herkes farklı sayıda renk seçeneğine sahip bu boya kalemi seti çeşitlerine yönelmektedir. Karton, plastik, mukavva gibi ambalaj seçenekleri ahşap veya metal kutulara kıyasla daha ekonomik boyama kalemleri olmalarıyla öne çıkarlar. Ancak burada önemli olan kalemlerinizi kullanırken nasıl bir deneyim yaşamak istediğiniz veya kalemlerinizin uzun ömürlü olmasını ne kadar önemsediğinizdir.

Boyama Kalemleri ve Pigment Özellikleri

Kuru boyaların içerisinde yer alan pigmentlerin suya dayanıklı ya da suda çözünen çeşitleri bulunduğundan da bahsedilmesi gerekir. Suda çözünen pigmentasyonlu boyama kalemleri kısmen veya tamamen çözünen olarak kendi içinde yine ikiye ayrılır. Suda çözünen türlerin sadece boya kalemi olarak kullanımı söz konusu olmamakta, ayrıca ıslatılınca sulu boya görevi görmesi de önemli bir avantaj sunmaktadır. Bu çok yönlü ve fonksiyonel özelliği nedeniyle, suda çözünebilir olan boya kalemi seti çeşitleri ilk ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilere önerilebilir.

Alışılagelmiş seçeneklerden biri olan suya dayanıklı kuru boyama kalemleri ise bazı markalar tarafından silinebilir versiyonları üretilmiş olsa da genellikle silinme özelliğine sahip değildirler. Silinebilir veya silinemez versiyonların her ikisiyle de kağıt üzerinde çalışma yapmak son derece keyiflidir. Ayrıca hayal gücünüzü ve yeteneğinizi ortaya koyarken size capcanlı ve göz alıcı renkleriyle eşlik edecek olan bu boya kalemi seti alternatifleri rahat kullanım için ergonomik özellikler gözetilerek, özenle tasarlanmışlardır.

Boya Kalemi Markaları

Koh-i Noor gibi yeni nesil markaların son derece canlı ve yoğun pigmentlere sahip kolay taşınabilir setlerinin yanı sıra öğrencilerin ve profesyonel sanatçıların eş zamanlı favorilerinden Faber Castell gibi meşhur markaların boyama kalemleri de kataloglarımızda sizleri beklemektedir. Bu markaların her biri farklı büyüklüklerle boya kalemi setleriyle veya tekli kalemlerle resim dünyasının en çok sevilenleri arasında yer almaktadır. Her biri farklı bir tutuş ergonomisine, kalınlık ya da uzunluk birimine, renk skalasına veya ambalaj tarzına sahip olan boyama kalemleri ile siz de tam olarak hayal ettiklerinizi kağıda dökebilmenin coşku ve mutluluğunu deneyimleyebilirsiniz.

Boya kalemi seçiminde şüphesiz dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kalemin dayanıklılığı, yoğun ve kalıcı renkler vermesi, rahatlıkla tutulup kolay uygulamaya imkan sağlamasıdır. Haliyle hem verdiği renk hem de kendi gövdesi bakımından dayanıklı olması gereken boya kalemi seçiminde arzu ettiğiniz kaliteye sahip olmanız için mutlaka bu alanda profesyonelleşen markaları tercih etmeniz gerekmektedir. Söz konusu boya kalemi olduğunda öne çıkan isimlerin başında gelen Cretacolor Megacolor, Kohinoor, Derwent veya Derwent gibi pek çok lider marka hem tekli boya kalemi hem de boya kalemi seti seçenekleriyle sayfalarımızda sizler için yer almaktadır.

Sık Sorulan Sorular

 

 

  • Boyama kalemleri ile her kağıdı kullanabilir miyim?

Orijinalinde profesyonel ressamlar yapacağı çizime ve kullanacağı boyaya göre her kağıdı farklı özelliklerde seçse de boyama kalemleri ile hemen her kağıda çizim yapılabilmektedir. Özellikle kalın kağıt çeşitlerine yönelerek boya kalemi ile daha yoğun renkler elde etmeniz mümkündür.

  • Resme yeni başlayanlar boya kalemi seti için kaç renk olanları tercih etmelidir?

İhtiyaca göre 12 den 48’e, 36’dan 120’ye kadar pek çok kutu genişliği ve renk sayısı alternatifi bulunan boya kalemi seti çeşitlerinde profesyonelliğiniz veya kullanım amacınıza göre ideal kararı sizin vermeniz gerekmektedir. Okul çağındaki yeni resim çizmeye başlayan çocuklar için 12 veya 6 renk içeren boya kalemi seti ideal olabilir.

  • Tek renk boyama kalemleri ne işe yarar?

Genellikle ten rengi veya siyah gibi portrede sık kullanılan renklerde üretilen tekli boya kalemi profesyonel çizim yapmakta olanların sıklıkla ihtiyacı olan rengi yanında kolayca taşıması için üretilir. Ayrıca setinin içerisinde tek rengi azalıp bu rengi takviye etmek isteyenlerce de tekli boyama kalemleri uygun olacaktır.

  • Boyama kalemleri için kalınlık birimleri neden önemlidir?

Aslında kullanım süresi ve dayanıklılıkla ilişkilendirilse de boyama kalemleri kalınlık yönünden asıl olarak tutuş şekli için ayrılmaktadır. Bazı çizerler ve ressamlar için daha kalın bir kalem daha konforlu bir tutuş anlamına gelebilir. Bu doğrultuda farklı boya kalemi denemeleri yapabilir ve uzun soluklu çalışmalarınızda en çok hangi kalınlığı ergonomik bulduğunuza göre boya kalemi seçimi yapabilirsiniz.

  • Beyaz boya kalemi ne işe yarar?

Genellikle tek başına kullanılmayan ve farklı boyalarla çizilen bir desen ya da objeye gölge vermek için kullanılan beyaz boya kalemi profesyonel ressamların vurgu ve tonlama için kullandığı boyama kalemleri arasındadır.

  • Boyama kalemleri için üçgen veya altıgen formda ne demektir?

Tutulan gövdesinin şekli bakımından üçgen veya altıgen şeklinde olabilen kuru boya kalemi bu konuda yine ergonomi tanımınıza uygun alternatifler sunar. Genellikle kalın ve üçgen boyama kalemleri geniş ve tüm boşluklarını doldurması uzun sürecek olan yüzeylerde tam kapatıcılık için tercih edilebilir.

  • Kuru boya kalemi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Pek çok kişi için boya kalemi setlerinin içerisinde yer alan tüm renkleri koruyarak setin bütünlüğünü bozmamak veya özenle seçilen boyama kalemleri ile zarar vermeden uzun ömürlü kullanım yakalamak önemlidir. Özellikle okul çağı çocukları için alışveriş yapanların boyama kalemleri için önemli kriterlerinden biri dayanıklılıktır. Bu doğrultuda boya kalemi kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemlilerden biri kalemi sonuna kadar açarak çok sivri kullanmamaktır. Ayrıca bu sayede çizdiğiniz resimlerde daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

  • Karakalem çizim için ayrı boyama kalemleri var mıdır?

Her ressamı, hatta her hevesli öğrenciyi desteklemek için sınırları oldukça geniş tutan resim ve boya kalemi markaları, yalnızca karakalem resimlere ve eskizlere özgü boyama kalemleri seti de üretmektedir. Beyaz, gri, siyah ve beyazın farklı tonlarından oluşan, farklı sayıda renk içeren bu boyama kalemleri uygun fiyatlarla sizler için sayfalarımızda sunulmaktadır.