Ahşap Boyası

El işi ve el yapımı sanat ürünleri dendiği zaman akla ilk gelen dallardan biri olan ve kaliteli ahşap boyası seçimi gerektiren ahşap boyama, özellikle farklı renklerle canlılık kazanan fonksiyonel nesnelerin ortaya konması için son derece sık tercih edilen bir çalışma tekniği. Hem dokusu üzerinde çalışmanın keyif verici ve kolay olması hem de üretilen ürünlerin gündelik olarak da oldukça işlevsel olması nedeniyle sevdiğimiz ahşap boyama işleri için en ideal ahşap boyası çeşitleri ise sayfamızda yer almakta. Likit veya sprey ahşap boyası seçeneklerimiz arasından kendi çalışma tekniğinize uygun olanı seçebilir, her biri özenle oluşturulmuş capcanlı renk çeşitliliğimiz arasında ise karar vermekte bir hayli zorlanabilirsiniz.

Ahşap Boyası Çeşitleri

Ahşabın farklı boya türlerinin kullanımına uygunluğu ve her katmanında farklı bir yansıtıyor olması nedeniyle farklı ahşap boyası tercihleriyle birlikte farklı doku ve yansımalar elde edilebilmektedir. Bu nedenle temelde akrilik ve su bazlı ahşap boyası olmak üzere temelde iki farklı türde boya bulunurken, bunların elbette oluşturduğu görsel gibi kullanım şekli de farklılık göstermektedir.

Su bazlı boya türlerinde ıslanma halinde boyanın çıkma veya aşınma gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya gelmesi gibi riskler bulunduğu için bu boya tiplerinin yanında genellikle vernik kullanımı da önerilmektedir. Doğal renklerden ve pastel tonlardan hoşlananların daha çok tercih ettiği su bazlı ahşap boyası temelinde inceltilmiş bir içeriğe sahip olduğu için tam olarak istenen rengin alınması adına birden çok katmanlı boyamayı gerektirebilmektedir. Bu boya tiplerindeki en büyük avantajlardan biri ise istenmeyen yapılan boyama kusurlarını silmenin veya kamufle etmenin kolay olmasıdır.

Yine içerik bazı bakımından benzer olup sık kullanılan bir diğer ahşap boyası olan akrilik ahşap boyası çeşitlerinde ise daha parıltılı bir doku elde edilmekte, renkler tercihe bağlı olarak genellikle daha yoğun şekilde görülmektedir. Bu boyaların kuruması için daha farklı katmanlar ve yardımcı malzemeler gerekebilirken vernik tercihi yine parlak veya mat olarak çeşitlendirilmek üzere çalışmayı yapan kişinin kendisine bırakılır.

Akrilik ve Sprey Ahşap Boyası

Ahşap boyama ve ahşap boyası dünyasına yeni yeni adım atan ve el becerilerini geliştirmekte olanlar için daha yoğun bir dokuya sahip olması nedeniyle su bazlı ahşap boyası kullanımından daha sonraki aşamalarda akriliğe geçilmesi önerilebilir. Ancak bu dezavantajı son derece keyifli bir avantaja dönüştüren sprey boyalar ile ahşap boyama işi herkes için sanılandan çok daha kolay ve eğlenceli bir hal alabilir.

Sprey şişelerin kullanım kolaylığı sayesinde özellikle düz ve geniş yüzeyleri herhangi bir fırça darbesi izi olmaksızın hızlıca boyamak pek çok sanatçı için ahşap boyama işlerini çok daha pratik kılmakta, özellikle üzerine desen işlemeden önce arka fonu yani zemini renklendirmek için sprey içerisindeki su bazlı ahşap boyası ürünleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Her tür ambalaj formunu ve aradığınız her rengini web sitemizde görebileceğiniz ahşap boyası çeşitlerini eşya ve mobilya renklendirme amacıyla tercih edebilir, geniş yüzeyli eşyaları bile dakikalar içinde hızlıca boyayarak evin dekoru gibi sanatsal ürünlerinize de bambaşka bir hava katabilirsiniz. Ayrıca geniş ahşap tablo ve plakaları da boyarken direkt olarak ince işler ve detaylı desenler ile çalışmaya geçmek için zemin rengini sprey boyalarla hemen oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm ürünlere de akrilik veya su bazlı boyalarla birlikte web sitemizden uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.