Terebentin

Çam ağaçlarından elde edilen reçinelerin damıtılmasıyla üretilen ve aslında bir çeşit uçucu yağ olan terebentin profesyonel olarak resim sanatıyla ilgilenen herkesin kullandığı ürünler arasındadır. Genelde ressamlar tarafından tercih edilse de farklı görsel sanat dallarında da ihtiyaç duyulabilen ürünlerden biri olan terebentin kullanım alanlarına farklı çeşitlere sahiptir. Ayrıca hangi ağaçtan elde edildiğine göre de özellikler değişmekte, aradığınız özellikleri bir arada bulacağınız sayfalarımızda tüm çeşitleri uygun fiyatlarla temin etmeniz mümkün olmaktadır.

Terebentin Nedir?

Gündelik yaşamda karşılaştığımız pek çok alanda, özellikle de endüstriyel sektörlerde sık kullanılan malzemelerden terebentin çam ağacı reçinesinin damıtılmasıyla, ağaca göre özellikler kazanan uçucu bir üründür. Genel olarak boyaların inceltilmesi için kullanılan bu ürün, kokulu veya kokusuz olarak alınabilir.

Şampuan, sabun gibi kişisel bakım ürünlerinin içerisinde yer almasıyla kozmetik sektöründe de kendine geniş bir yer bulan terebentin profesyonel sanat dünyasının temel malzemelerinden biridir. Boyacılıkla uğraşanların ise uçucu özellikten faydalanarak boyanın kuruma süresini kısaltmak için bu ürünlerden kullanıldığı görülmektedir. Kullanım amacına bağlı olarak tercih edilecek ürünün hem özelliklerinin hem de gramajının incelenmesi gerekir.

Terebentin Ne İçin Kullanılır?

Hızlı kuruma özelliği sayesinde sanatseverler tarafından da ilgi gören terebentin tutuculuğu sebebiyle fırça kullanımını da kolaylaştırır. Böylece resim yaparken alt katmanların hızlıca kuruması ve daha çabuk ilerlenmesi sağlanır. Özellikle yağlı boya kullanarak resim yapanların her katmanı kurumasını beklemesi gerektiğinden terebentin kullanımına dikkat ettiği görülür. Boyanın kalın katmanlar oluşturmasından dolayı çalışmakta ve eseri tamamlamakta güçlük çeken yağlı boya sanatçıları için terebentin kullanarak boyanın inceltilebiliyor olması da önemli bir diğer avantajdır.

Resimlerinde çok katmanlı çalışmalar yapan ressamlar için boyanın akışkanlığını ve kuruma hızını ideal dengeye ulaştıran terebentin oldukça kurtarıcı ve yardımcı bir üründür. Tinerden farklı olarak boyanın orijinal parlaklığını korur, daha canlı ve parlak bir görünüm sağlar. Bu noktada resimlerinin uzun süre aynı görseli korumasını arzulayanlar yine terebentin kullanımından faydalanabilirler.

Malzemelerde tercihini kaliteden yana yapanlar için hem eserin bitişi daha etkileyici hem de bakım ve temizlik işleri çok da pratik olmaktadır. Ancak düzenli şekilde temizlenmeyen malzemeler, özellikle de temizliğine dikkat edilmeyen fırçalar, ne kadar kaliteli olursa olsun bir sonraki resmin istenen şekilde tamamlanmasına engel olacaktır. Çalışmalarınızın hayal ettiğiniz gibi ilerlemesi, tasarım ve çizimlerin daha kaliteli görünmesi adına fırça temizliği önemlidir.

Pek çok kişi fırçalarını boyadan arındırmak için tiner kullansa da bu yöntem genel yargının aksine pek de başarılı sonuçlar vermez. Bu noktada terebentin ile fırçaları temizlemenin avantajları öne çıkar. Hem fırçanın deforme olmadan temizlenmesini hem de en etkili şekilde boyadan ve kalıntılardan arınmasını sağlayan terebentin fırçalarınızın bir sonraki resme hazır olmasını sağlar.

Terebentin Çeşitleri

Farklı türden çam ağaçlarından elde edilen ve uçucu yağlar arasında yer alan terebentin elde edilme biçimine veya kullanım alanına göre farklı özellikler gösterir. Ürün seçimi sırasında kullanım amacına karar verilmeli, markanın sunduğu avantaj ve dezavantajlara bakılmalıdır. Örneğin bir yüzeyi boyamak için terebentin kullanılacağı takdirde kapalı bir ortamda çalışacağınız düşünülerek kokusuz içeriklere yönelmeniz daha uygun olacaktır. Kokusuz terebentin tercih etmenin diğer önemli avantajları ise ürünün boyanın kuruma süresini kısaltmasının yanında dayanıklılığını da arttırması olacaktır.

Markaların kokulu ve kokusuz şekilde ürettiği terebentin çeşitlerinde farklı gramaj seçenekleri mevcuttur. Kullanım alanına ve amacına göre gramaja karar vererek alışverişinizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Ayrıca hangi amaçla terebentin alacağınıza bağlı olarak doğru markanın, doğru içeriğine yönelmeniz son derece önemlidir.

Terebentin Nasıl Kullanılır?

Hangi terebentin çeşidini tercih etmeniz gerektiğine karar verdikten sonra ürünü doğru şekilde kullanmaya dair ipuçlarını bilmeniz gerekir. Ürünün kullanım amacına göre uygulama şekli de değişebilir. Örneğin yağlı boya çalışmalarında boyanın kuruma hızını arttırırken inceltilmesi için de terebentin kullanacak olanlar direkt boyaya terebentin ilave edebilir. Fırça temizliği için terebentin kullanacak olanlar ise seyreltilmiş olarak veya direkt fırçayı sıvıya daldırabilir.

Sık Sorulan Sorular

  • Terebentin markaları nelerdir?

Güven Art tarafından sanatçıların taleplerine göre özel olarak üretilen terebentin çeşitleriyle resim çalışmalarınızdan kusursuz sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca resim malzemeleri konusunda uzmanlaşan Lefranc & Bourgeois veya Talens gibi markaların da kaliteli terebentin çeşitleri de bulunmaktadır.

  • Terebentin kullanmak boyanın rengini veya yapısını değiştirir mi?

Karakteristik olarak keskin kokulu ve hafif sarı renkte bir ürün olan terebentin yeni nesil markalar tarafından farklı şeffaflık derecelerinde üretilir. Bu sayede boyanın renginde değişim olmadan kullanılabilir. Tercih edilen markaya göre boyada minimum düzeyde değişim olabileceği gibi boyanın bilinçli olarak matlığını ve transparanlığını arttırmak için de  terebentin kullanılabilir.

  • Terebentin kokusu zararlı mıdır?

Kullanıcısını rahatsız etmesi durumunda kokusuz terebentin tercih edilmesi mümkün olmakla birlikte doğal bir içeriğe sahip olan bu ürünlerin doğru kullanımla sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

  • Terebentin sanat dalları arasında sadece resimde mi kullanılır?

Neft’li ebru yapımında da kullanılan terebentin pek çok farklı boyama tekniğinde ve sanatsal çalışmada kullanılabilir.

  • Boyama ve resim sırasında leke olan kumaşları terebentin ile temizleyebilir miyiz?

Tıpkı fırça temizliğinde kullanılabildiği gibi, resim yaparken boya olan giysi veya önlüklerinizi de terebentinle kolayca temizleyebilirsiniz.