Maket Bıçağı

Maket yapımından ince el işlerine, dericilik gibi kalın dokuların kesildiği işlerden karton yüzeyleri düzgün bir şekilde kestiğiniz çalışmalara kadar pek çok alanda kullandığınız ürünlerden olan maket bıçağı rahat ve başarılı bir çalışma için kalitesine önem vermeniz gereken malzemeler arasındadır. Farklı uç özelliklerine sahip olan, böylece rahat çalışma kadar hedeflenen işi yapabilme imkanı da tanıyan maket bıçağı için aradığınız kalite ise değişmez adresiniz Güven Sanat’tır.

Maket Bıçağı Kullanımı

Kullanımı esnasında oldukça dikkatli olmanızı, aksi halde kendinize veya çalışma malzemelerinize zarar verebilme olasılığınız olduğunu unutmamanızı gerektiren bu bıçaklar, uç bakımından farklı olması sayesinde modeline göre farklı yüzeylerin kesimini sağlamaktadır. Yedek uçları bulunan ve bir set şeklinde temin edilebilen maket bıçaklarında 9 mm, 18 mm gibi uç kalınlığını ifade eden kalınlık ölçüleri baz alınır.

Maket bıçağının güvenlik amacıyla ittirilerek açılan özel bir kilit sistemi bulunmakta, ürününüzü kullandıktan sonra keskin ucun dibinde yer alan çıkıntılı kısmı aşağı doğru çekerek ucun yeniden içeri çekilmesini sağlamanız gerekmektedir. Bu şekilde taşınması ve saklanması güvenli olan maket bıçaklarını dilerseniz değiştirilebilir uca sahip olmaları sayesinde uçlarını tamamen çıkararak da saklayabilirsiniz.

Uçlarıyla birlikte set şeklinde aldığınızda hali hazırda uçların içinde geldiği kılıfı maket bıçağınızı kullanmadığınız zamanlarda da keskin uçları saklamak için kullanabilirsiniz. Bu noktada önemli olan sizin ve çevrenizdekilerin bu keskinliği yüksek ürünleri zararsız şekilde kullanabilmesidir.

Maket bıçağını keseceğiniz doğrunun uç kısmına yerleştirerek kesintisiz şekilde sürüklemeniz, referans çizgisinin tam üzerinde dümdüz ve belirgin bir çizgi elde ederek kesim işlemini tamamlamanız için yeterlidir.

Maket Bıçağı Modelleri

Ne kadar sert veya kalın bir yüzeyi keserek çalışacağınıza karar vererek doğru kalınlıkta maket bıçağı ucu seçimi yapmanız mümkündür. Karton veya kağıt gibi yırtılabilir yüzeyler için ince uçlar yeterli olabilirken maketlerinde ahşapları kullananlar veya deri, kumaş gibi materyallerden dizaynlarını oluşturanlar için daha kalın uçlu seçenekler daha iyi etkiler sağlayabilmektedir.

Maket bıçağı ucu doğrultusunda karar verebileceğiniz gibi, kaliteli ürünü bulmak adına markalardan da yola çıkarak da karar vermeniz mümkündür. Sizleri farklı renk, kalınlık, tutuş konforu gibi özelliklerle tanıştırırken kaliteden de ödün vermeyen Olfa maket bıçağı gibi markaları görebileceğiniz Güven Sanat ise tüm diğer kırtasiye ve hobi malzemelerinde olduğu gibi bu bıçak türlerinde de sizlere en bol seçeneği en iyi fiyatlarla sunar. Sizlere ise tasarımlarınız için ihtiyacınızı belirlemek en ideal bulduğunuz maket bıçaklarını veya yedek uçlarıyla set oluşturan ürünleri seçmek kalır.