Eskiz Seti

Eksiz Çizimleri için İdeal Eskiz Seti Çeşitleri

Tasarımcıların veya sanatçıların eserini ortaya koymadan önce oluşturduğu taslak çizimlere eskiz denir. Eskizler eserin istenilen şekilde ortaya konmasından önce pratik yapılması ve zihinde canlandırılan görsellerin ortaya çıkarılması için son derece önemlidir. Benzersiz eskizler çizmek, her taslakta biraz daha gelişmek ve istediği eseri kolayca ortaya koyabilmek isteyenlerin ihtiyacı olan tüm malzeme ve boya renklerinin bir araya geldiği eskiz seti ile artık siz de sanatınızı hızlıca geliştirebilirsiniz. Sanat dünyasının en çok tercih edilen markalarından seçtiğimiz eskiz seti çeşitlerini en avantajlı fiyatlarla almak için acele edin.

Eskiz Seti Neler İçeriyor?

Çizimlerden istediğiniz sonucu alabilmenizin en önemli kuralı çizim için en uygun kalemleri içeren eskiz seti çeşidini tercih etmenizdir. Genellikle kurşun kalemin ve füzenin yani karakalem çizimlerinde kullanılan kömür kalemlerin tercih edildiği eskiz seti çeşitlerinde farklı ton ve gölgeler oluşturmanız için geniş bir renk tonu aralığına yer verilir. Bazı eskiz seti çeşitlerinde kalemlerin haricinde silgiler ve eskiz defteri de bulunmaktadır.

Resim çizme amaçlı eskiz seti çeşitleri içerisinde 12, 24, 36 veya daha fazla kalem bir arada bulunabilir. Bunun yerine birkaç rengin alt tonlarından oluşan pratik ve kompakt kalem setleri de aynı kategoride görülebilir. Örneğin; Faber Castell gibi çok sevilen çizim seti markaları insan yüzü, bedeni veya silueti çizmek için gerekli olan gölge, arka fon ve vurgu tonlarını içeren az sayıda parçadan oluşan setler üretmektedir. Görüldüğü gibi eskiz setlerinde tercih edilmesi önerilecek tek bir standart bulunmamakta ve sizin hangi amaçla çizim yaptığınıza göre alınabilecek pek çok alternatif bulunmaktadır.

Eskiz Seti Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eskiz çalışmalarınızın kusursuz ilerlemesi için kendinize en uygun eskiz seti çeşidini seçtiğinizden emin olmanız ve herhangi bir malzemenin eksikliğini yaşamamanız gerekir. Eskiz çalışmalarında asıl amaç hayal edilen eserin hazırlık şemasını ortaya koymak olduğundan eskiz çizimlerine yeteneklerinizi gösterebileceğiniz ve sürekli ilerletebileceğiniz bir malzeme çeşitliliğine yer verilmelidir.

Bir eskiz seti içerisinde bulunan kalem sayısını yine setin büyüklüğünden fark etmek mümkündür. Setleri incelerken daha büyük olanların daha yüksek maliyetli olduğunu düşünebilirsiniz; ancak hassasiyetle, çabayla, emekle ve yetenekle ortaya konan yaratıcı çalışmalarınızdan en iyi sonucu alabilmek için setin fiyatından önce içeriğine ve özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir. Örnek oluşturması adına kapsamlı bir çizim seti içerisinde farklı derecelerde kalemlerin, doğal füzen çubukların, ek olarak füzen kalemlerin veya renkli füzen kalemlerin, hamur silginin, dağıtıcının, sulandırılabilir grafit kalem gibi teknik malzemelerin yer aldığından bahsedilebilir. Çizim sırasında bu malzemelere ihtiyacınız oluyor veya bu malzemelerle güncel çalışmalarınızdan daha iyisini yapabileceğinizi düşünüyorsanız sizin için kapsamlı ve büyük boy çizim seti tercih etmek daha doğru olacaktır.

Eskiz seti ile yapılan çizimler yalnızca sanatsal amaçlı veya hobi olarak resim yapanlar için değil, mesleki tasarımlar yapan mimarlık gibi meslek grupları için de son derece önemlidir. Yapılan eskiz seti tercihinde mutlaka eskiz amacına göre seçim yapılmalı, bu doğrultuda set içindeki kalem sayısına veya kağıt özelliklerine dikkat edilmelidir. Yapılan tasarımların başlangıç ve sonlanma noktalarını belirgin farklarla kıyaslayabilmek ve çalışmanın ilerleme şeklini gözlemlemek için bu çalışmalara hassasiyetle yaklaşmak ve eskiz seti seçimlerine en az resim seti seçimleri kadar özen göstermek gerekmektedir.

Lyra Rembrandt Eskiz Seti Çeşitleri

Geniş ürün portföyü içerisinde tüm sanat dünyasının severek kullandığı popüler ve kaliteli markalara yer veren ekibimiz, sizin için Lyra Rembrandt gibi eskiz seti çeşitlerinde öne çıkan markalara da mutlaka kataloğunda yer vermektedir. Farklı büyüklükteki eskiz seti seçenekleriyle herkesin ihtiyaçlarına yanıt veren marka, metal kutu içerisindeki kömür kalemlerden oluşan çeşitleriyle, kusursuz çalışmalar ortaya koymanıza yardımcı olur. Ayrıca boya kalemlerinden oluşan eskiz seti çeşitlerine kadar, her pratik ve kompakt seti bir araya getirmektedir.

Yüksek kalite markaları inceleyerek kendi çizimleriniz için en doğru eskiz seti seçeneği bulmak isterseniz adı geçen markaları ve çok daha fazlasını en uygun fiyatlarla sayfalarımızda bulabilir, kusursuz ve benzersiz çizimlerinizi rahatlıkla geliştirmenin ve yaratıcılığınızın zirvesine çıkmanın keyfini özenle seçtiğimiz eskiz seti çeşitlerimizle keşfedebilirsiniz.

Eskiz Seti Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Eskiz kalemi nedir ve ne işe yarar?

Sanatın farklı alalarında kullanılan ve en temel çizim malzemelerinden biri olan çizim kalemleri, söz konusu eskiz seti olduğunda grafit kalem, dereceli füzen kalem veya daha yaygın adıyla eskiz kalemi olarak adlandırılır. Genellikle karbondan üretilen bu kalemlerin numaralar kullanılarak yoğunlukları ifade edilmekte, seçilen yoğunlukla resim içinde gölgelendirmeler ve tonlamalar yapılabilmektedir.

  • Eskiz kâğıdı nedir ve neden önemlidir?

Eskiz seti içerisinde yer alan ve son derece temel gereçlerden bir diğeri olan kâğıtlar, kullanıcısının ihtiyacına özgü farklı sayı veya hamur özelliğiyle bulunabilir. Hatta bazı setlerde kâğıt yerine defter de bulunmakta, ne sıklıkla çizim yapıldığına bağlı olarak daha büyük bir setle birlikte daha çok sayıda kâğıt alınarak çizim çalışmalarının geliştirilmesi kolaylaştırılabilir.

  • Eskiz seti nasıl seçilmelidir?

Eskiz seti seçiminde set içindeki ürünlerin özelliklerine ve setin büyüklüğüne bakılması gerekir. Dikkat edilebilecek pek çok çizim malzemesi özelliği bulunmakla ve her malzeme farklı özellikleriyle değerlendirmeyi gerektirmekle birlikte, eskiz seti içerisinde çizim sırasında ihtiyacınız olan sayıda renk derecesine yer verildiğine mutlaka dikkat edilmelidir.

  • Neden eskiz seti içinde genellikle karbon kalemlere yer verilir?

Pek çok markanın sık tercih edilen eskiz seti içinde karbon kalemlere veya farklı derecelerde kömür çubuklara yer verilir. Bu durumun nedeni eskiz seti ile yapılan çizimlerin genelde asıl eserden önce ana hatların belirlendiği veya temel şablonun çizildiği çalışmaların siyah beyaz yani karakalem çizim olmasıdır. Elbette farklı eskiz seti seçenekleriniz bulunmakta, renkli boyalar içeren eskiz seti seçenekleri de sayfalarımızda görülebilmektedir.

  • Eskiz seti fiyatları neye göre değişir?

Tercih edeceğiniz eskiz seti çeşitlerinde önceliğinizin fiyat değil, ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamaması olması önerilir. Ayrıca eskiz seti çeşitlerinde fiyatı belirleyen set büyüklüğü, marka, set kutusunun materyali, set içindeki ürün sayısı, malzemelerin kalitesi gibi pek çok değişken kriterden söz edilebilir.